Najem krótkoterminowy a działalność gospodarcza

0 3307

W miejscowościach atrakcyjnych turystycznie dość często można się spotkać z formą najmu krótkoterminowego (czyli potocznie zwany najem „na doby”). Pozwala on na osiągnięcie dużo wyższych dochodów niż najem tradycyjny, szczególnie w lokalizacjach, do których turyści przyjeżdżają przez cały rok.

W przypadku najmu krótkookresowego właściciele oferty najmu swoich domów czy mieszkań zamieszczają na wyspecjalizowanych w tej formie najmu portalach internetowych. Jeśli chodzi o sytuację prawną, to taki najem w niczym nie różni się od tradycyjnego najmu na dłuższy czas. Co więcej, obowiązują te same przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, jak w przypadku zawarcia umów długookresowych.

Wynajem mieszkania przez posrednika

fot. nito/bigstockphoto.com

Potrzebna działalność

Działalność gospodarcza to usługowa działalność zarobkowa, która jest wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany (zgodnie z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Co więcej, ciągłości wykonywania działalności nie wyklucza fakt świadczenia dalej usługi tylko sezonowo. Na tej podstawie wynajem krótkoterminowy jest traktowany jako działalność gospodarcza.

Cykliczny wynajem krótkoterminowy wymaga więc rejestracji i poniesienia wszystkich konsekwencji z tym związanych.

Czy są odstępstwa?

Jedynym przypadkiem, gdy najem krótkoterminowy nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej jest sytuacja, gdy dany dom czy mieszkanie nie jest wynajmowany na doby, a jedynie został wynajęty turystom w sezonie jednorazowo na dwa tygodnie, a w pozostałej części roku nie jest wynajmowany wcale, albo jest wynajmowany w trybie najmu długoterminowego. W tym przypadku świadczenie usługi najmu ma charakter sporadyczny i niezorganizowany. W takiej sytuacji przychody z krótkoterminowego najmu podlegają jedynie opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie ze stawką 8,5 proc.

W prawie jest jednak wiele nieścisłości, więc osobom, które w przypadku takiego najmu nie chcą mieć do czynienia z fiskusem, dla bezpieczeństwa podatkowego zalecana jest jednak rejestracja działalności gospodarczej. Znajduje to potwierdzenie m.in. w interpretacjach podatkowych i orzecznictwie sądów administracyjnych.

Gdy najem ma charakter mieszany: w sezonie krótkoterminowy, a poza sezonem – najem długoterminowy, to fiskus i tak wymaga rozliczeń w ramach działalności gospodarczej. Przychody z tego samego mieszkania czy domu nie mogą być kwalifikowane do dwóch różnych źródeł.

Konsekwencją prowadzenia działalności jest opodatkowanie jej podatkiem dochodowym. Do wyboru jest kilka rozwiązań:

  • podatek zryczałtowany w formie karty podatkowej (gdy wynajmujemy nie więcej niż 12 pokoi i spełnione są inne warunki);
  • podatek w formie ryczałtu ze stawką 17 proc.;
  • podatek na zasadach ogólnych ze stawką 18 i 32 proc.;
  • podatek liniowy ze stawką 19 proc.

Najem krótkoterminowy podlega również opodatkowaniu podatkiem VAT 8%, przy czym nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia dozwolonego w najmie długoterminowym, w którym zwolnione od podatku są usługi wynajmu nieruchomości mieszkalnych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *