Eksperci PwC przeanalizowali rynek najmu w Polsce. Z zaprezentowanego raportu wynika, że pod koniec roku 2022 rynek PRS, czyli Private Rented Sector, stanowił niecały 1 procent krajowego rynku najmu. W posiadaniu podmiotów inwestujących w najem instytucjonalny było blisko 11 tysięcy lokali mieszkalnych.
Chociaż wydawać by się mogło, że określenie „najem instytucjonalny” pojawia się ostatnio dość często w kontekście polskiego rynku nieruchomości, okazuje się, że wciąż jest to rozwiązanie niszowe. Z danych PwC wynika, że pod koniec ubiegłego roku podmioty inwestujące w ten segment rynku posiadały ok. 11 tysięcy lokali. Zapowiadane zmiany w polskim prawodawstwie oraz wysokie stopy procentowe stanowią wyzwanie dla tego sektora.
Najem instytucjonalny funkcjonuje w polskim porządku prawnym od 2017 roku i został wprowadzony na mocy Ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zgodnie z ustawą przy najmie instytucjonalnym umowa najmu mieszkania zawierana jest przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę nieposiadającą osobowości prawnej, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokalu. Dla najemcy oznacza to, że podpisuje on umowę z firmą, a nie z osobą fizyczną. Umowa taka zawsze zawierana jest na piśmie, w formie aktu notarialnego.
Z raportu PwC wynika, że w 2022 roku na rynku PRS zawarto o połowę mniej transakcji niż rok wcześniej. Było ich 13, a największa dotyczyła przedsprzedaży pięciu budynków mieszkalnych na warszawskim Bemowie. Stolica była pod koniec ubiegłego roku największym rynkiem PRS w Polsce. Ponad 6,3 tys. lokali było w budowie, a 4,2 tys. dostępnych w ofercie na wynajem. Kolejnym miastem pod względem wielkości oferty najmu instytucjonalnego był Wrocław, gdzie dostępnych w tej formule było 2,3 tys. mieszkań, a następnie Kraków z 1,2 tys. mieszkań i Poznań z ok. 1,1 tys. lokali. W Trójmieście, Łodzi i Katowicach dostępnych było odpowiednio 884, 554 i 256 mieszkań. Pod koniec ubiegłego roku w budowie było 17 tys. mieszkań, z czego blisko 70 proc. przypadało na Warszawę, Łódź i Kraków.
Eksperci PwC przewidują, że do 2028 roku powstanie ok. 44 tys. lokali mieszkalnych. Na rozwój sektora najmu instytucjonalnego niekorzystnie mogą jednak wpłynąć wysokie stopy procentowe, a także ewentualne zmiany prawne oraz podatkowe dotyczące sektora PRS. Rząd zapowiadał jakiś czas temu wprowadzenie przepisów ograniczających możliwość inwestowania w mieszkania na dużą skalę, wśród nich na przykład wyższy podatek PCC, który obowiązywałby przy zakupie mieszkań ponad określony limit. Projekt ustawy nie został jeszcze opublikowany, ale kluczowi gracze na rynku bacznie obserwują sytuację.
Zdaniem ekspertów PwC rynek najmu instytucjonalnego mógłby uzupełniać polski rynek mieszkaniowy. Może on korzystnie wpływać na sytuację deweloperów i generalnych wykonawców w momentach spadku popytu na mieszkania, a także podwyższać standardy mieszkaniowe na rynku najmu.
Dodaj komentarz