Najem instytucjonalny jako alternatywa dla kupna mieszkania na kredyt

0 20

Problemy z inflacją, a co za tym idzie podwyżki stóp procentowych, znacząco obniżyły dostępność kredytów mieszkaniowych. Sytuację pogarsza niestabilność rynku nieruchomości i ciągły wzrost ich cen, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W tych warunkach znalezienie i otrzymanie korzystnego kredytu mieszkaniowego graniczy z cudem. Co w tych warunkach mają zrobić rodziny, które szukają własnego M na lata? Czy alternatywą może być dla nich najem instytucjonalny?

Trudne czasy dla kupujących

Rekordowe wskaźniki inflacji, które w styczniu zatrzymały się na 9,2%, wróżą kolejne podwyżki stóp procentowych. Wpływa to zarówno na osoby, które już spłacają hipotekę, jak i te, które o tym myślą. Aktualna polityka skarbowa to nie tylko droższe kredyty, których przyszły koszt trudno oszacować. Koszty pożyczek wpływają też bezpośrednio na ich dostępność, czyli zdolności kredytowe wnioskujących. W tych warunek decyzja o własnym M lub najmie mieszkania nie jest już wyborem, własna nieruchomość coraz częściej pozostaje odległym marzeniem.

Niestety prognozy nie są optymistyczne. Reforma podatkowa, która uderzyła w przedsiębiorców, jeszcze przez jakiś czas może skutkować wzrostem inflacji. Ekonomiści są zgodni — bieżące podwyżki stóp procentowych nie są ostatnie. Stabilizację cen na rynku mieszkaniowych mogłaby przynieść zwiększona podaż lokali, jednak inwestorzy boją się ryzyka. W tych warunkach korzystną alternatywą dla poszukujących własnego M może być najem instytucjonalny. Cóż to takiego?

Nie stać cię na mieszkanie? Wynajmuj długoterminowo!

W Polakach żywe jest przekonanie o wielkiej wadze posiadania własnego mieszkania. Wśród młodego pokolenia jest ono wciąż symbolem życiowego sukcesu i zaradności. Tym większa jest frustracja coraz większej masy pracowników, których mimo niezłej pensji nie stać na mieszkanie. Z czasem problemy się pogłębiają, bo mimo podwyżek i awansów coraz droższe mieszkania wciąż pozostają poza zasięgiem. Zmiany na rynku bankowym i kredytowym sprawiają, że coraz więcej rodzin rezygnuje z marzeń o kupnie własnego lokum.

Bez wątpienia jednak coraz więcej osób, które nie mogą pozwolić sobie dziś na kredyt mieszkaniowy, musi gdzieś mieszkać. Wygodnym rozwiązaniem, które nie zrujnuje ich budżetu, jest wspomniany najem instytucjonalny. Jest to forma długoterminowej umowy najmu z profesjonalną obsługa rentierską. Na zachodzie mieszka się tak coraz częściej i wszystko wskazuje na to, że u nas zaczną pojawiać się podobne oferty.

Deweloperzy coraz częściej myślą o budowie dzielnic z blokami przeznaczonymi tylko na najem długoterminowy. W tym przypadku wspólnoty mieszkaniowe zastąpione są fachową opieką rentiera. Dzielnice takie mają często bogatą bazę rekreacyjną i usługową, nowocześnie wpisując się w potrzeby miejskie. Niosą też dwie kluczowe korzyści dla najemcy. Z jednej strony jest to bezpieczeństwo i pewność warunków mieszkaniowych, z drugiej elastyczność i możliwość zmiany lokum, gdy potrzeby mieszkańców się zmienią.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *