Najem domków letniskowych
— 25 czerwca 2018
13359
Wynajem domków letniskowych na kilka dni czy tygodni to świetny pomysł na wakacyjny biznes. Co jednak trzeba wiedzieć, decydując się na takie źródło zarobkowania?
Przede wszystkim to wynajmujący domki ustala zasady wynajmu. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie regulaminu, w którym jasno zostaną określone zasady korzystania z danego domku. Poza cennikiem powinny w nim się znaleźć takie kwestie jak wysokość zaliczki opłacanej w dniu rezerwacji czy kaucji na pokrycie ewentualnych strat. Warto również określić godziny przyjazdu i wyjazdu gości. Ma to o tyle duże znaczenie, że czasem w ciągu kilku godzin trzeba domek wysprzątać i przygotować na przyjazd nowych gości. Niekiedy właściciele decydują się na zakazanie wizyty w domku gości trzecich. Tak przygotowany regulamin można umieścić na stronie www obiektu lub przesłać go wynajmującym po wpłaceniu zaliczki. Im szybciej, tym oczywiście lepiej.
tanialerro/bigstockphto.com
W przypadku domów letniskowych ogromnie ważne jest wszystko to co znajduje się wokół, a więc szeroko rozumiana okolica. Warto dla gości przygotować kilka informacji o atrakcjach, z których można skorzystać nieopodal. Wcale nie musi być to od razu duży park rozrywki itd. Dzisiaj przyjezdni oczekują przede wszystkim ciszy i zieleni. Dobrze jest spisać informacje o szlakach rowerowych i pieszych czy wypożyczalniach rowerowych lub kajakowych. Atrakcjami są również kąpieliska i inne obiekty. Taki pakiet danych warto zostawić w domku w widocznym miejscu, aby przyjezdni mogli z tego skorzystać.
Oczywiście należy przy tym pamiętać, że każda osoba, która chce wynajmować domki letniskowe, musi wcześniej założyć własną działalność gospodarczą. Dotyczy to również tych osób, które domki wynajmują jedynie sezonowo i na krótkie okresy. Tutaj do wyboru jest kilka różnych form opodatkowania dochodów. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zawsze opodatkowanie na zasadach ogólnych. Wówczas w dużym uproszczeniu od przychodów uzyskanych poprzez najem odejmuje się poniesione koszty wynajmu domków letniskowych. Od tego należy jeszcze odliczyć podatek w wysokości 18 lub 32% i wpłacić go na konto właściwego urzędu skarbowego. Co ciekawe, w koszty wlicza się wszystko to, co do domku zostało zakupione (meble, naczynia, pościel itd.), wydatki na opłaty (prąd, woda) czy remonty. Na koniec roku trzeba się wówczas rozliczyć za pomocą formularza PIT-36.
Nie jest to jednak jedyna forma opodatkowania, z której można skorzystać. Podatnik może bowiem złożyć do US wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania opisanych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Można na przykład zdecydować się na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tutaj podatek pobierany jest bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania. Innym rozwiązaniem jest karta podatkowa, o ile liczba pokoi jest nie większa niż 12. To bardzo wygodna forma opodatkowania, gdyż nie trzeba w tym przypadku prowadzić ksiąg, składać zeznań podatkowych oraz wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.
1 Komentarz
Co do zakładania działalności gospodarczej to chyba autor nie do końca jest doinformowany. Wyrok WSA w Gliwicach sygn. I SA/GI 36/16 uznał że okresowe wynajmowanie takiego domku nie zobowiązuje właściciela do zakładania działalności a stawką podatkową jest 8,5% pozwanym był US a w rezultacie Minister finansów.