Na czym polega użyczenie nieruchomości?

0 3

Korzystanie z cudzej nieruchomości standardowo odbywa się na podstawie umowy najmu, ale nie jest to jedyna możliwość. Jeśli ma to miejsce nieodpłatnie, oznacza to, że lokal udostępniany jest na zasadzie użyczenia. To praktyka stosowana zazwyczaj wśród członków najbliższej rodziny. Jak to dokładnie działa i co warto wiedzieć na ten temat?

Co to jest użyczenie nieruchomości?

W przypadku użyczenia nieruchomości jej właściciel lub osoba uprawniona przekazuje bezpłatnie dany lokal do użytku na czas określony lub nieokreślony. Obowiązkiem użytkownika jest korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem, dbając o jego utrzymanie. To on ponosi koszty eksploatacyjne. Główna różnica pomiędzy użyczeniem a umową najmu polega na tym, że w pierwszym przypadku odbywa się to bezpłatnie, a w drugim – odpłatnie.

Kto może użyczyć nieruchomość?

Aby użyczyć nieruchomość, nie trzeba być jej właścicielem. Jest to także możliwe gdy dana osoba korzysta z niej na podstawie innego tytułu prawnego, np. wspomnianego najmu czy dzierżawy. Umowę można zawrzeć z określonym terminem obowiązywania lub bez niego, dokument zawiera regulacje dotyczące warunków wypowiedzenia. Jednak w pewnych przypadkach użyczający może żądać od użytkownika zwrotu przedmiotu umowy, zanim minie ten termin. Może tak się zdarzyć, gdy nieruchomość będzie mu potrzebna z powodów nieujętych w umowie.

Obowiązki użyczającego

Użyczający nie może utrudniać użytkownikowi korzystania z jego nieruchomości. W umowie powinien określić, co jest zakazane. Ten dokument reguluje również okres użytkowania i wspomniane zasady wypowiedzenia.

Obowiązki użytkownika

Użytkownik powinien korzystać z użyczonej nieruchomości zgodnie z zawartą umową. Jeśli chce przekazać ją w użytkowanie innej osobie, musi uzyskać zgodę właściciela lokalu, tj. użyczającego. Jeśli doprowadzi do szkód, które wykraczają poza zwykłe użytkowanie, odpowiada za nie.

Umowa użyczenia – w jakiej formie?

Dozwolona jest dowolna postać, w tym także ustna, jednak dla lepszej ochrony interesów stron zdecydowanie lepiej zawrzeć ją w formie pisemnej. Wtedy strony są świadome swoich praw i obowiązków, nie mają podstaw do stwierdzenia, że nie doszło do określonych ustaleń.

Umowa użyczenia – jakie korzyści?

Zawarcie takiej umowy może być korzystne dla obu stron. Korzyść użytkownika jest oczywista – nieruchomość ma do dyspozycji po pokryciu wyłącznie opłat eksploatacyjnych. Natomiast z punktu widzenia właściciela jego mieszkanie czy dom ma opiekuna, który zajmuje się nim, dba o działkę, pomieszczenia przynależne, a jednocześnie pokrywa opłaty związane z użytkowaniem. Co istotne, gdy umowa użyczenia jest zawierana między członkami najbliższej rodziny, nie ma konieczności zapłaty podatku dochodowego. W innych przypadkach pojawia się już konieczność jego uregulowania przez użytkownika.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *