Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania na wynajem?

0 94

Mieszkania na wynajem, mimo że nie trzeba wiązać się z nimi na wiele lat, warto poszukać z głową, by mieszkało się w nim spokojnie i nie generowało dodatkowych wysokich kosztów eksploatacyjnych. Co warto sprawdzić przy oglądaniu mieszkania na wynajem?

Istotne sąsiedztwo

Warto bacznie przyjrzeć się sąsiedztwu i upewnić się, czy w pobliżu nie ma dróg o dużym natężeniu ruchu lub dużych zakładów przemysłowych generujących hałas czy zanieczyszczających środowisko. Dobrze upewnić się także, czy nie ma miejsc, gdzie gromadzą się grupki osób, które mogą zakłócać ciszę i spokój.

Wynajem mieszkania

 

Stan techniczny mieszkania i koszty eksploatacyjne

Stan techniczny jest w każdym mieszkaniu czynnikiem kluczowym. Warto je dokładnie obejrzeć, żeby nie okazało się, że wymaga dużych wkładów finansowych do komfortowego mieszkania, do których pokrycia właściciel może nie być skory. Stan ścian, sufitów, podłóg, wyposażenia wewnętrznego to kluczowe elementy wymagające sprawdzenia.

Warto również mieć na uwadze, że instalacja wodna czy kanalizacyjna w budynkach starszej generacji, która nie została wymieniona, może stwarzać wiele problemów – skorodowana instalacja wodna to ryzyko zalania mieszkania czy sąsiadów, a przestarzała i wadliwa instalacja elektryczna może doprowadzić do zwarcia, a tym samym niesie ryzyko pożaru.

Należy zwrócić uwagę na formę ogrzewania, bowiem potrafi ono generować spore rachunki, dlatego koniecznie trzeba dopytać, czy ogrzewanie jest podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, czy trzeba je ogrzewać na własną rękę, np. piecykiem gazowym, prądem czy kominkiem z płaszczem wodnym. Pod katem kosztów istotne są także detale takie jak chociażby wysokość pomieszczeń i stan stolarki okiennej, przez którą mogą uciekać znaczne ilości ciepła.

W temacie kosztów istotna jest kwestia wysokości opłat – najemca ma prawo poprosić o okazanie rachunków za eksploatację mieszkania, żeby upewnić się, że będą one na poziomie deklarowanym przez wynajmującego.

Bezpieczeństwo wynajmu

Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie wynajmu: po pierwsze – czy osoba podająca się za właściciela faktycznie ma prawa do gospodarowania nieruchomością. W tym celu można zażądać, by wynajmujący okazał akt własności mieszkania i odpis z księgi wieczystej lub podał jej numer do dalszej weryfikacji w internecie.

Dodatkowo warto zweryfikować ogłoszenie ze stanem faktycznym: czy przestronna sypialnia nie okaże się małą klitką, czy pobliskie tereny zielone to nie mały trawnik, a spokojne sąsiedztwo to nie w rzeczywistości liczni studenci.  Również sąsiedzi mogą okazać się pomocni – można zapytać ich o to, kto wcześniej i jak długo mieszkał w danym lokalu, czy dopytać o stan techniczny budynku. Mogą to być naprawdę cenne porady.

Nawet jeśli stan faktyczny okaże się dużo gorszy niż w ogłoszeniu, ale nadal jest akceptowalny, można ten fakt wykorzystać podczas negocjacji ceny najmu.

Żeby uniknąć nieporozumień w przyszłości istotne jest również, by zawczasu ustalić szczegóły dotyczące napraw: kto i za jaki zakres prac płaci, szczególnie w przypadku awarii i remontów oraz na jakie zmiany w mieszkaniu mogą sobie pozwolić najemcy. Należy również dopilnować ustalenia okresu wypowiedzenia. Te i inne kwestie powinny znaleźć odzwierciedlenie w umowie zawartej z wynajmującym, na której podpisaniu powinien zabiegać najemca.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *