Minimalny podatek dochodowy – także niektóre lokale na wynajem
— 30 kwietnia 2018
485
Zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie coraz częściej. Tym razem nowelizacji poddane zostaną przepisy dotyczące nieruchomości komercyjnych. Resort finansów po negocjacjach z Brukselą ustalił nowy minimalny podatek, który będzie obejmował nieruchomości komercyjne oraz mieszkaniowe. Jakie będą konsekwencje tych ustaleń?
Zmiany już w tym roku
Nowelizacja przepisów o minimalnym podatku od nieruchomości komercyjnych odbędzie się jeszcze w tym roku. Nowe przepisy podatkowe będą odnosić się, tak jak do tej pory, do nieruchomości komercyjnych, takich jak sklepy albo galerie handlowe i biurowce. Dodatkowo ten podatek będą musieli uiszczać właściciele mieszkań, które są przeznaczone na wynajem. Jedynym wyjątkiem od tej reguły będą mieszkania z programów rządowych i samorządowych.
fot. bigstockphoto.com
Takie zapisy w prawie mogą zrobić dużą rewolucję wśród osób prywatnych, ponieważ wielu Polaków ma dochody z wynajmu mieszkań albo domów. Zatem czy wszystkie te osoby będą płacić dodatkowy podatek? Okazuje się, że nie wszystkie osoby prywatne dosięgnie ten obowiązek. Zgodnie z planowanymi zmianami podatku nie będą musieli płacić posiadacze prywatnych mieszkań na wynajem, których opodatkowanie wynosi 8,5 % oraz 12,5% ryczałtu. Oprócz tego minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych nie będzie dotyczył nieruchomości o łącznej wartości początkowej przekraczającej 10 milionów złotych. To oznacza, że właściciele mieszkań, których wartość początkowa jest niższa niż 10 milionów złotych mogą nie martwić się nowymi przepisami. Jednak jeżeli osoba prywatna posiada jedno lub kilka mieszkań, których sumaryczna wartość początkowa przekracza kwotę 10 milionów złotych, niestety będzie on musiał zapłacić podatek od nieruchomości komercyjnych. Mimo to, ten podatek będzie można odliczyć od zapłaconego podatku PIT, przez co nowelizacja nie wydaje się taka straszna.
Jakie zasady obowiązują przy nowych przepisach podatkowych?
Mówiąc o podatku, najważniejszą kwestią jest jego wysokość. W przypadku podatku od nieruchomości komercyjnych wysokość podatku minimalnego wynosi 0,035% miesięcznie, co w przeliczeniu daje 0,45% rocznie. Wartość początkowa pomniejszona o kwotę 10 milionów złotych (czyli kwotę wolną) to podstawa podatku minimalnego. Warto zaznaczyć, że podatek płaci się nie od przychodu z najmu, ale od wartości początkowej danej nieruchomości. Jak widać, osoby, które wynajmują jedno lub kilka małych mieszkań, unikną płacenia tego podatku. Obejmie on jednak osoby zamożne, dysponujące nieruchomościami, których wartość przekracza 10 milionów złotych. Z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej, taki stan rzeczy jest dobry dla ogółu. Jednak kolejny raz to osoby przedsiębiorcze i ciężko pracujące będą obarczone kolejnymi podatkami. W każdym razie, zmiany w prawie podatkowym nie będą bardzo dotkliwe.
Dodaj komentarz