Mieszkanie Plus – nowelizacja ustawy o krajowym zasobie nieruchomości
— 6 maja 2019
54
Sztandarowy program rządu Mieszkanie Plus ma w końcu nabrać rozpędu. Ma to umożliwić nowelizacja ustawy o krajowym zasobie nieruchomości. 26 kwietnia Sejm RP rozpoczął nad nią prace. Tego samego dnia po raz pierwszy odczytano nowelizację ustawy mającej utworzyć bank ziemi, przeznaczony pod realizację programu Mieszkanie Plus.
Nowelizacja — zdaniem przedstawicieli rządu — posłużyć ma swoistemu odblokowaniu programu. Przypomnijmy, że w założeniu program Mieszkanie Plus ma służyć wybudowaniu około 100 tysięcy nowych mieszkań (w tym ponad 15 tysięcy w samej stolicy). Konferencję prasową, w której trakcie ogłoszono rozpoczęcie prac nad nowelizacją, zorganizowano na jednej z działek na warszawskim Bródnie (duże osiedle na mieszkaniowe w dzielnicy Tarnówek). Na wspomnianej działce rząd planuje budowę osiedla, gdzie będzie się mieścić około 700 mieszkań. Według wiceministra inwestycji i rozwoju, inwestycja powinna zostać zrealizowana w przeciągu trzech najbliższych lat. Wiceminister podkreślił również, że równocześnie mają być realizowane projekty spółki PFR Nieruchomości S.A., spółkę zależną Polskiego Funduszu Rozwoju, które mają stworzyć prawie 50 tysięcy nowych mieszkań. Zdaniem Wiceministra, 28 tysięcy mieszkań procedowanych przez spółkę Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości znajduje się już na zaawansowanym etapie realizacji.
ilixe48/bigstockphoto.com
Rządowym planom ma pomóc również nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu własności rolnej skarbu państwa i ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zmiany te mają umożliwić wykorzystanie gruntów rolnych należących do skarbu państwa. Wiceminister podkreślił, że do połowy 2019 roku chciałby wypracować decyzje inwestycyjne na budowę około 50 tysięcy mieszkań. Nowelizacja ustawy ma umożliwić dalsze procedowanie wspomnianych gruntów. Mieszkania budowanie w ramach programu mają być tworzone na dobrze skomunikowanych działkach z dostępem do infrastruktury, komunikacji miejskiej lub podmiejskiej, zakładów opieki zdrowotnej i szkół. Dotychczas wpłynęło około 500 tysięcy zgłoszeń dotyczących działek. Niestety zaledwie 500 (czyli 1 proc.) z nich stanowią działki nadające się do użytkowania w ramach Mieszkania Plus. Aby zwiększyć liczbę działek zdatnych do użytku, rząd planuje utworzenie spółek celowych tworzonych specjalnie pod budowę osiedli mieszkaniowych. Spółki te kreowane mają być w ramach współpracy z PFR Nieruchomości S.A.
Wiceminister podkreślił również, że czynsz płacony przez najemców mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus będzie o 24 proc. niższy niż czynsz mieszkań kupowanych na wolnym rynku (z wykorzystaniem kredytu hipotecznego). Ponadto, jeżeli dana osoba spełnia kryteria do uzyskania rządowych dopłat, to czynsz ma być tańszy aż o 38 proc. Wiadomo jednak, że jednoosobowe gospodarstwo będzie mogło się starać o dopłatę, gdy jego miesięczny dochód nie przekroczy 60 proc. średniego wynagrodzenia. Za każdą kolejną osobę wchodzącą w skład gospodarstwa limit będzie systematycznie powiększany o 30 punktów procentowych.
Dodaj komentarz