Rynek najmu w naszym kraju wciąż się rozwija. Mimo to nadal bardzo się różni od sytuacji mieszkaniowej naszych zachodnich sąsiadów. W bogatych Niemczech, Holandii czy Anglii mieszkania wynajmuje się znacznie częściej. Nieruchomości własnościowe zwykle się dziedziczy. W związku z tym duża część rynku jest tam nastawiona na najem długoterminowy, trwający latami. W naszym kraju rodziny lub młode pary planujące dzieci częściej myślą o kredycie mieszkaniowym niż najmie. Sytuacja ta wpływa na stan mieszkań i ich warunki, włączając w to umeblowanie.
Krótszy najem – mniej bagaży
Większość umów najmu w naszym kraju zawierana jest na czas nieokreślony. W praktyce jednak lokatorzy pozostają w tym samym mieszkaniu maksymalnie kilka lat. Coraz częściej po wakacjach studenci nie wracają już do tych samych domów. W związku z częstymi przeprowadzkami i zmianami lokatorów cenione są mieszkania umeblowane. Dzięki temu wynajmujący ma komfort wprowadzenia się do mieszkania, w którym może funkcjonować od zaraz.
Korzystanie z zastanych w mieszkaniu sprzętów, w tym elektroniki, często łączy się z obowiązkiem wpłacenia zwrotnej kaucji. Z pewnością jest ona mniejsza, gdy mieszkanie meblujemy sami. Jednak rzadko jest to decydujący warunek, gdy do częstych przeprowadzek dodamy jeszcze montaż i wnoszenie własnych mebli czy dużego AGD.
JacobLund/bigstockphoto.com
Wybierz mieszkanie dla siebie
Jako wynajmujący w naturalny sposób szukamy dla siebie najwygodniejszych rozwiązań. Okres najmu nie zawsze ma tu kluczowe znaczenie. Czasem, przeprowadzając się na lata, nie mamy ze sobą żadnych mebli i najwygodniej wprowadzić nam się do urządzonego lokum.
Jeśli jednak, szukając nowego adresu, mamy ze sobą trochę ważnych dla nas mebli i sprzętu, warto od razu szukać mieszkania, w którym znajdziemy dla nich miejsce.
W naszym kraju zdecydowana większość mieszkań pod wynajem jest umeblowana. To, czy szukamy kawalerki, czy lokum z kilkoma pokojami, nie ma znaczenia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na taki stan rzeczy mają wpływ względy praktyczne. Większość wynajmujących nie wozi ze sobą własnych mebli czy sprzętu AGD. Korzystanie z umeblowanych mieszkań jest wygodne i praktyczne, a ich ewentualne zniszczenie pokrywa kaucja, którą wpłacamy zwykle w momencie podpisania umowy najmu. Dzięki temu obie strony są odpowiednio zabezpieczone.
Analogicznie jest, gdy wprowadzając się do mieszkania, wnosimy tam własne meble i sprzęt. Jako wynajmujący musimy zadbać o to, by w umowie była o tym odpowiednia adnotacja. Pomoże nam to uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.
Dodaj komentarz