Szukając mieszkania na wynajem pod uwagę bierze się wiele czynników, a jednym z głównych jest jego lokalizacja. Wybierając między centrum a przedmieściami, warto poznać cechy każdego z tych rozwiązań.
Mieszkanie w centrum to przede wszystkim wygoda – wszędzie blisko, a tam, gdzie dalej, można łatwo dojechać komunikacją miejską. Sklepy, usługi, praca, szkoła, kino, restauracje – wszystko w jednym miejscu. Nie traci się czasu na dojazdy, bo wszędzie można dojść pieszo. Nie traci się również pieniędzy na bilety i benzynę.
arrow123/bigstockphoto.com
Ale mieszkanie w centrum wiąże się z większym hałasem spowodowanym bliskością wspomnianych udogodnień i z korkami, jeśli już zdecydujemy się gdzieś z niego wyjechać własnym środkiem transportu. A także z wyższymi cenami najmu. Więcej wydamy zarówno na sam najem jak i opłaty, które w takich częściach miasta są sporo wyższe. Wspomniane oszczędności będzie więc trzeba przeznaczyć na pokrycie kosztów utrzymania mieszkania. Poza tym, o czym nie pisze się w ofertach pośredników nieruchomości, mieszkanie w centrum wiąże się z wydawaniem większej ilości pieniędzy, bo po prostu jest gdzie je wydawać. Restauracje, kina, sklepy, punkty usługowe – często są to rzeczy, bez których można się obejść, jednak mijając je codziennie po drodze prędzej czy później z nich korzystamy, zostawiając tam niemałą część pensji.
Mieszkanie na peryferiach natomiast to przede wszystkim cisza i spokój, bliskość wygód miasta, ale jednocześnie duża odległość od miejskiego zgiełku. Często okna z widokiem na las, albo chociaż blisko spacerem do łąki. Więcej niezagospodarowanej przestrzeni i tańsze grunty oznaczają możliwość znalezienia mieszkania z własnym ogródkiem, albo chociaż kawałkiem trawnika. Koszty najmu dużo niższe, podobnie jak opłaty eksploatacyjne. Więcej pieniędzy zostaje w kieszeni, bo w zasięgu pieszym nie ma tylu miejsc, gdzie można by je wydawać. Poza tym ile razy można robić i jeść to samo. Łączy zalety mieszkania blisko natury z zaletami bliskości miasta. Idealne warunki do wychowywania dzieci.
Jednakże taki wybór ma też swoje minusy. Przede wszystkim więcej czasu trzeba poświęcić na dojazd do miasta, pracy, odwiezienie dzieci do szkoły. Oszczędności na czynszu zostaną więc poświęcone na pokrycie kosztów benzyny i biletów miesięcznych. Nie wszystkie podmiejskie rejony są z centrum skomunikowane za pośrednictwem komunikacji miejskiej, toteż w niektórych przypadkach niezbędny może okazać się samochód. A to kolejne koszty związane z zakupem i eksploatacją.
Wybierając lokalizację mieszkania na wynajem trzeba więc kierować się własnymi potrzebami, stylem życia, upodobaniami. Nie można bowiem jednoznacznie stwierdzić wyższość jednego rozwiązania nad drugim, ponieważ co dla jednych jest atutem, dla innych może być wadą.
Dodaj komentarz