Najlepszą metodą inwestowania kapitału według wielu osób jest wynajem mieszkania. Nawet jeśli nie posiadamy gotówki to często decydujemy się kupić mieszkanie pod wynajem na kredyt. Czy to się jednak opłaca?
Wielu Polaków uważa, że tak. Przede wszystkim sprzyjają temu rosnące ceny nieruchomości w dużych miastach, napływająca do miast ludność oraz niskie oprocentowanie lokat. Decydując się na taką inwestycję zarabiamy co miesiąc określoną kwotę, a nawet jeśli nie, to cieszymy się, że nasz kredyt “sam się spłaca”. W ten sposób po 25 latach będziemy szczęśliwymi posiadaczami własnej nieruchomości wolnej od zadłużeń. To może być świetne zabezpieczenie naszej emerytury.
Phushutter/bigstockphoto.com
Zanim jednak zdecydujemy się kupić mieszkanie pod wynajem na kredyt, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników i przede wszystkim kierować się rozsądkiem i mieć plan działania.
Po pierwsze, musimy ustalić, komu chcemy wynająć mieszkanie. Inne potrzeby mieszkaniowe będzie miała rodzina z dziećmi, inne studenci, a jeszcze inne single. Kiedy już określimy grupę docelową, musimy się zastanowić, w którym miejscu chcemy kupić naszą nieruchomość. Najchętniej ludzie wynajmują mieszkania w centrum miasta, ponieważ są najlepiej skomunikowane, a w pobliżu znajdują się sklepy, restauracje i inne obiekty usługowe. To na pewno świetna opcja dla zapracowanych singli. Jeśli zdecydujemy się wynajmować naszą nieruchomość studentom, poszukajmy mieszkania niedaleko uczelni. Za lokal, z którego będą mieli na uczelnię 10 minut spacerem, część na pewno chętnie zapłaci więcej. Z kolei rodzina z dziećmi na pewno doceni bliskość szkół i przedszkoli oraz terenów rekreacyjnych i placów zabaw. Plusem na pewno będą tez znajdujące się w pobliżu sklepy spożywcze, przychodnia lekarska i apteka.
Kolejna kwestia, którą musimy dokładnie przemyśleć, to wielkość mieszkania i rozkład pomieszczeń. Jeśli chcemy wynająć lokal studentom, musimy pamiętać, że złym rozwiązaniem będzie aneks kuchenny w mieszkaniu oraz przejściowe pomieszczenia. Duże mieszkanie z wieloma pokojami także niekoniecznie musi się sprawdzić. Wspólna łazienka i kuchnia dla wielu obcych sobie osób może być kłopotliwa. Dla singla mieszkanie nie musi być duże, M2 w zupełności wystarczy. Z kolei dla rodziny większe znaczenie będzie miał metraż, oddzielne pokoje dla dzieci oraz dodatkowe pomieszczenia, np. składzik, piwnica czy garderoba.
Istotne jest też to, czy mieszkanie, które zamierzamy kupić znajduje się w starym czy nowym budownictwie. O ile dla przyszłych lokatorów może to nie mieć większego znaczenia, o tyle dla nas już ma. Jeśli budynek nie jest w najlepszym stanie możemy narazić się na dodatkowe koszty związane z remontami.
Ostatnia ważna kwestia to wysokość czynszu i opłaty za media. Wysokie rachunki w wynajmowanym mieszkaniu na pewno nie przyciągną do nas lokatorów, a my możemy mieć problem ze znalezieniem chętnych do zamieszkania, przez co nie zarobimy. Także cena za wynajem nie może być wygórowana.
W ustaleniu dobrej ceny oraz wyliczeniu zysku z inwestycji może nam pomóc aplikacja, którą znajdziemy w Internecie. Jeszcze lepiej by było skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który znajdzie dla nas najlepsze opcje i podpowie, co należy zrobić, aby wynajem przebiegł bezproblemowo i z zyskiem dla nas.
Dodaj komentarz