Mieszkanie na wynajem – jaka kolorystyka?

0 39

W procesie przygotowywania mieszkania do wynajmu kolor to tajna broń, która wciąż często pozostaje niedoceniona. Natomiast odpowiednio dobrana barwa może wzmocnić postrzeganą wartość nieruchomości, lub zwiększyć jej atrakcyjność i tym samym zyskać przewagę nad konkurencją.

W osiągnięciu odpowiedniej proporcji w kolorystyce wnętrz pomaga reguła kolorów 60/30/10, polegająca na proporcjonalnym łączeniu trzech kolorów, tak aby uzyskać odpowiedni balans w palecie.

60% powinno przypadać w udziale kolorowi dominującemu. Tą bazą kolorystyczną są ściany, podłogi, sufity i zasłony, które jak zalecają specjaliści, powinny być utrzymane w tonacji neutralnej i jasnej, podkreślając charakter wnętrza, ale też stanowić bazę dla dwóch pozostałych kolorów.

Kolejne 30% to kolor drugorzędny, dopełniający, mający wzbudzać zainteresowanie, a zarazem być uzupełnieniem odcieni dominujących. Dopełniająca kolorystyka ma stawiać na odważniejsze odcienie, które można zastosować do mebli, dywanów, czy też tapicerki.

Pozostałe 10% to kolor akcentujący, stosowany jako dopełnienie całości, czyli dodatki dekoracyjne, takie jak obrazy, świece, poduszki czy doniczki.

Właściwa kolorystyka

Specjaliści zalecają, aby proces rozpocząć od zawężenia kolorystyki, najlepiej do trzech odcieni z palety, do bieli, szarości i beżu. Stworzenie neutralnej przestrzeni jest kluczem do wynajmu nieruchomości ze względu na uniwersalność, gdyż neutralne kolory przemawiają do większości ludzi i w praktyce dobrze funkcjonują samodzielnie, ale też w połączeniu z innymi kolorami.

Wśród głównych odcieni z tej palety wymienia się występującą w wielu odmianach biel. Zaleca się ją szczególnie w przypadkach ograniczonego dziennego światła, gdyż skutecznie potrafi stworzyć rozjaśniające tło. W salonie doskonale skomponuje się z meblami, a przy tym nada pomieszczeniu wrażenie przestronności. Z bielą doskonale prezentuje się drewno i wszelkiego rodzaju rośliny, a dodatki w formie grafik czy obrazów wprowadzą nowoczesny design.

Kolejnym wymienianym kolorem jest szarość, stanowiąca uzupełnienie wszystkich innych kolorów, a także doskonałe tło pozwalające na wyróżnienie się jaśniejszych barw. Kolor ten szczególnie kochają miejskie, eleganckie wnętrza. Szarość znakomicie sprawdzi się też w większych przestrzeniach, takich jak salon czy korytarz.

Jednak bezdyskusyjnym triumfatorem jest beż. Występuje w szerokiej gamie odcieni i tonów, ale nie przytłacza pomieszczenia. Jest uniwersalny, nadający się do każdego wnętrza, ale zarazem łagodny, nadający mieszkaniu jasność i przestronność.

Właściwy kolor podstawą home stagingu

Home staging, czyli konkretny proces przygotowania nieruchomości do wynajmu bądź sprzedaży, to między innymi wybór odpowiednio jasnych i neutralnych kolorów. Celem procesu jest jak najatrakcyjniejsze zaaranżowanie wnętrza, tak aby stało się ono zachęcające dla jak największej liczby potencjalnych zainteresowanych jej kupnem lub najmem. Chodzi o to, aby przy jednoczesnym uzyskaniu harmonii i funkcjonalności, dodać odpowiednie akcenty kolorystyczne, podkreślające pozytywne cechy nieruchomości.

Eksperci wiedzą, że wybrana kolorystyka będzie miała bezpośredni wpływ na to, jak nieruchomość będzie się prezentowała na rynku, a z ich doświadczenia wynika, iż neutralność nie jest nuda, a wręcz przeciwnie, bo sprzyjająca powodzeniu na rynku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *