Mieszkanie do remontu

0 79

Na rynku wtórnym największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania względnie nowe lub niedawno remontowane, do których można się wprowadzić od razu bez konieczności dodatkowych prac i kosztów. Jest też jednak wiele ofert lokali do remontu, często w korzystnych cenach i niezłych lokalizacjach. Czy warto się na nie decydować?

Przede wszystkim taki zakup może być korzystny dla osób, którym zależy na oszczędności (np. ze względu na niewielką zdolność kredytową), a jednocześnie nie jest dla nich bardzo ważne, by szybko się wprowadzić. Opcję taką mogą rozważyć zwłaszcza osoby młode, które nie mają własnej rodziny i mogą jeszcze przez jakiś czas mieszkać z rodzicami, zanim wyprowadzą się na swoje. Inną opcją jest wprowadzenie się do lokalu, który ma stare, ale sprawne wyposażenie, i stopniowe remontowanie go już podczas zamieszkiwania. Remontu nie boją się też osoby znające się na budownictwie oraz na instalacjach wodnych i elektrycznych. Ktoś, kto potrafi przynajmniej część prac wykonać samodzielnie, może na nich sporo oszczędzić.

axelbueckert/bigstockphoto.com

Jest to także dobra opcja dla inwestorów szukających mieszkań pod wynajem. Korzystny może się okazać np. zakup mieszkania w kamienicy w atrakcyjnym miejscu (blisko uczelni czy popularnych zabytków), odnowienie go i podział na 2-3 mniejsze lokale, które można następnie wynajmować studentom lub turystom.

Koszt remontu zależy oczywiście od stanu lokalu, ale także od jego metrażu, od użytych materiałów i, jak wspomniano, od tego, czy jakąkolwiek część prac potrafimy wykonać sami. Jeśli lokal wymaga jedynie odświeżenia, wyposażenie, które w nim zostaje, nie jest może nowe i piękne, ale całe i sprawne, a my mamy już podstawowe meble, które możemy do niego wnieść – na początek może wystarczyć nawet kilkaset, góra kilka tysięcy złotych. Malowanie ścian, tapetowanie, kładzenie paneli bądź wykładziny nie jest trudne, więc być może nawet nie będziemy potrzebowali pomocy fachowców. Gorzej, gdy wyposażenie łazienki i zabudowa kuchenna nadają się wyłącznie do wymiany – wówczas koszty mogą sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Szacuje się, że kapitalny remont mieszkania ok. 50 mkw. (wymiana praktycznie wszystkiego) może wynieść od dwudziestu kilku tysięcy złotych w wersji budżetowej (tanie materiały, udział własny w pracach) do nawet 50-70 tysięcy złotych, gdy korzystamy z materiałów dobrej jakości, a wszystkie prace prowadzi fachowa ekipa. Aby zatem znać realne koszty, dodajemy tyle do cen ofertowych mieszkań do remontu w interesującej nas okolicy.

Zwróćmy jednak uwagę na stan nie tylko konkretnego mieszkania, lecz także całego budynku. Jeśli części wspólne są zniszczone, a instalacje stare, remont ograniczony do jednego lokalu nie na wiele się zda. Jeśli nieruchomość jest zarządzana przez wspólnotę, znaczące przeróbki części wspólnych wiążą się ze sporymi kosztami, które muszą ponosić wszyscy właściciele lokali – zastanówmy się, czy jesteśmy na to przygotowani. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy budynek jest źle zarządzany, a mieszkańcy zalegają z opłatami.

W jakie mieszkanie do remontu warto zatem zainwestować? Ważna jest dobra lokalizacja (w centrum bądź blisko ważnych obiektów, a do tego z dobrymi połączeniami komunikacyjnymi). Dobrze też wybierać starsze osiedla, gdyż z jednej strony zwykle jest dużo przestrzeni między budynkami, z drugiej – jest niewielkie prawdopodobieństwo, że w pobliżu coś jeszcze zostanie zbudowane. Ważne też, by sam budynek był w dobrym stanie technicznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *