Mieszkanie dla singla

0 1211

Single stanowią coraz liczniejszą grupę osób poszukujących mieszkań. Ich potrzeby są inne niż potrzeby rodzin z dziećmi ze względu na inny tryb życia, więc mieszkanie też zwykle jest wybierane według innych kryteriów. Single poszukują najczęściej kawalerek i małych mieszkań dwupokojowych. Ważna jest też dla nich lokalizacja, szczególnie pod względem dostępu do komunikacji miejskiej i infrastruktury handlowo-usługowej.

Jedną z opcji dla singli są mikromieszkania, które niedawno pojawiły się na polskim rynku. Dla wielu osób mieszkanie o powierzchni nawet kilkunastu metrów, o ile jest odpowiednio zaprojektowane i funkcjonalnie urządzone, może się okazać wystarczające. Inwestycje z mikromieszkaniami, w założeniu na wynajem, powstają już m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Na rynku najmu nie ma wielu kawalerek, a gdy się pojawią, szybko znajdują chętnych – można więc zakładać, że takie mikromieszkania choć w pewnym stopniu zmniejszą problem niedoboru.

Kawalerka na wynajem

fot. Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Zwróćmy uwagę, że wynajęcie dużego mieszkania jest nieopłacalne dla singla, gdyż bardziej obciąża budżet, a zarazem lokal taki nie jest w pełni wykorzystywany. Wprawdzie nieraz pojawiają się argumenty, że można wynająć mieszkanie na spółkę, by zmniejszyć koszty – ale niektóre osoby potrzebują dużo prywatności i nie każdy dobrze się czuje mieszkając ze współlokatorem, zwłaszcza jeśli jest to obca osoba.

Jednak jeśli wynajmowanie przestaje nam wystarczać i myślimy o zakupie, lepiej zdecydować się na mieszkanie nieco większe niż nasze aktualne potrzeby. W polskich warunkach mieszkanie własnościowe jest zwykle inwestycją na długie lata, a późniejsza zmiana może się okazać trudna. Dlatego bardziej niż kawalerka sprawdzi się mieszkanie dwupokojowe lub dające możliwość późniejszych przeróbek (np. przez dobudowanie ścian działowych). Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania kompaktowe – takie, które na stosunkowo niewielkim metrażu (ograniczonym zwykle z przyczyn finansowych) mieszczą dwa lub trzy pokoje. Modne od kilku lat mieszkania otwarte, łączące kilka funkcji w jednym pomieszczeniu, z jednej strony wydają się bardziej przestronne, ale z drugiej mogą nie zapewniać wystarczającej prywatności w przypadku powiększenia się liczby domowników.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *