Koszty mieszkania w Polsce wbrew obiegowej opinii wcale nie należą do wysokich. Można nawet uznać ja za jedne z niższych w Europie. Skąd wziął się więc mit, że w Polsce mieszka się drogo?
Ceny zakupu
Podstawową kwestią, która wyjaśni, dlaczego w Polsce panuje przekonanie o bardzo wysokich kosztach mieszkania, jest cena zakupu nieruchomości. Te są rzeczywiście niezwykle wysokie w stosunku do przeciętnej pensji. Nawet patrząc na to przez pryzmat faktu, że większość mieszkań kupowanych jest w miastach, gdzie płace również są wyższe niż w rejonach wiejskich, sytuacja wcale nie wygląda dużo lepiej. Z tego powodu wiele osób chcących mieć mieszkanie na własność musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Może on być bardzo poważnym obciążeniem domowego budżetu. W takich sytuacjach powstaje złudne wrażenie, że koszta mieszkania są wysokie. Należy jednak rozgraniczyć fakt kredytu wziętego na mieszkanie oraz kosztów generowanych przez fakt posiadania mieszkania. Opłaty takie jak czynsz do spółdzielni czy wydatki na internet i telewizję są czymś zupełnie oddzielnym w stosunku do kredytu.
fot. sqback/bigstockphoto.com
Ile wynoszą opłaty mieszkaniowe
Jeszcze kilka lat temu Polacy wydawali na mieszkanie nawet 9% miesięcznego budżetu, nie było to dużo w skali Europy, bowiem występują miejsca, gdzie wydatki takie wynoszą ponad 30% miesięcznego budżetu. Można zaobserwować jednak tendencję spadkową, aktualnie wydatki takie wynoszą zaledwie nieco ponad 6%. Najmniej jednak za utrzymanie mieszkania zapłacą obywatele Cypru czy Rumunii, tam koszta wynoszą z reguły poniżej 5% miesięcznego budżetu.
Nierówności w wydatkach
Warto wspomnieć że są to wyliczenia procentowe, dlatego oddają rzeczywisty stan w bardzo dokładny sposób. Dlaczego? Powierzchnia mieszkań, ich lokalizacja, bliskość do centrum itp., to czynniki, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na wszelkiego rodzaju opłaty administracyjne. Z tego powodu mieszkania większe, których posiadanie często wiąże się z wyższymi kosztami, są wynajmowane przez osoby o wyższych zarobkach. Zdarza się również, że zamieszkuje je większa liczba osób celem minimalizowania wydatków. Mniejsze mieszkania, których koszt utrzymania również z reguły wynosi mniej, są w posiadaniu osób mniej zamożnych o niższych pensjach. Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku procent zarobków potrzebnych na opłacenie czynszu i innych opłat będzie bardzo zbliżony, jeśli nawet nie tożsamy. Oczywiście pojawią się wyjątki w postaci osób o niebotycznie dużych bądź małych zarobkach, jednak w skali kraju jest to ułamek tak mały, że nie wpływa w istotny sposób na te wyliczenia.
Tanie usługi
Na uwagę zasługuje fakt, że w Polsce ceny usług takich jak telewizja czy internet również nie są wygórowane i można z powodzeniem określić je jako bardzo konkurencyjne w skali Europy. Dlatego w tym wypadku również mitem jest, że za dostęp do mediów z roku na rok płaci się coraz większe stawki. Należy pamiętać że mowa tutaj o procentach z wypłaty. Z każdym rokiem wszystkie ceny idą w górę, zwiększają się też również płace, jest to naturalny proces jakim jest inflacja. Właśnie dlatego porównywanie corocznych wydatków, tworząc zestawienia liczbowe, nie jest do końca miarodajne, ponieważ dzisiejsza złotówka ma zupełnie inną wartość niż złotówka 15 lat temu.
Dodaj komentarz