Koniec mikrokawalerek
— 7 września 2017
1216
Ze względu na rozwój rynku i duży popyt na mieszkania jest coraz mniej atrakcyjnych lokalizacji do osiedlania się. Dlatego w tych najbardziej pożądanych budowane są bardzo małe mieszkania, by zaspokoić potrzeby większej liczby klientów. Jednak przepisy prawa budowlanego zabraniają budowy mikrokawalerek, a Ministerstwo Budownictwa zamierza mocniej temu przeciwdziałać.
Zgodnie z prawem nie można budować indywidualnych kawalerek z pokojem o powierzchni poniżej 16 metrów kwadratowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę minimalne wymagania dotyczące kuchni i łazienki, w praktyce nie powinno się budować mieszkań mniejszych niż 24 mkw. Jest to zgodne z rozporządzeniem obowiązującym od 2002 roku.
in4mal/bigstockphoto.com
Zdarza się jednak, że do sprzedaży trafiają nieruchomości o powierzchni zaledwie 14 metrów. Rosnący problem sprawił, że minister infrastruktury i budownictwa wystosował pismo do starostów i prezydentów miast, aby wiedzieli, jak postępować z deweloperami naginającymi przepisy.
Budowa tzw. aparthoteli pozwala na realizację inwestycji pod wynajem, w której dostępne będą różne apartamenty. Ich powierzchnia nie jest jasno określona, dzięki czemu można swobodnie tworzyć minikawalerki. A nowa inwestycja reklamowana jest jako miejsce z małymi i funkcjonalnymi apartamentami, które można kupić i wynajmować w różnym zakresie. Z założenia budynki typu aparthotel są przeznaczone do pobytu czasowego. Jednak kontrola nad faktycznym użytkowaniem lokali w takich hotelach jest znikoma.
Sposobem na obejście prawa jest również budowa domów jednorodzinnych. Po oddaniu do użytku nowej nieruchomości dokonuje się podziału na mniejsze lokale mieszkalne, które sprzedawane są oddzielnie.
Aby proceder nie rozwijał się, ministerstwo apeluje do samorządów, by dokładnie analizowały projekty budowy aparthoteli oraz podobnych inwestycji mieszkaniowych, i stosownie reagowały na wszelkie podejrzenia o próbie budowy minikawalerek.
Dodaj komentarz