Kupując nowe mieszkanie często zadajemy sobie pytanie, na jakim piętrze wybrać lokal, gdyż wybór właściwego piętra będzie miał wpływ na komfort mieszkania. Często od tego uzależniona jest także cena nieruchomości. Dużo firm budowlanych stosuje praktykę, że cena mieszkania rośnie wraz z kolejnymi kondygnacjami.
Wszystko zależy jednak od tego, czego potencjalny nabywca oczekuje i jaka jest jego sytuacja życiowa i materialna. Zarówno mieszkania na najniższych piętrach, jak i tych najwyższych mają swoje wady i zalety.
ginasanders/bigstockphoto.com
Mieszkania na paterze lub niskim piętrze charakteryzują się przede wszystkim komfortem, szczególnie, jeśli w budynku nie ma windy. Szczególnie docenią to osoby starsze i młode matki. Dużym plusem może być także to, że często przynależny do lokalu jest ogródek wliczony w cenę mieszkania. Dotyczy to jednak mieszkań nowych lub budowanych stosunkowo niedawno. Mieszkania na niskich kondygnacjach są także zazwyczaj bardziej zacienione i chłodniejsze.
Niestety w mieszkaniach na parterze, szczególnie tych ze starego budownictwa, często nie ma balkonu, co jest dość dużą wadą. Inną może być to, że mieszkanie jest bardziej dostępne dla potencjalnych włamywaczy. Mieszkania na parterze są także obciążone większym hałasem, gdyż wszyscy mieszkańcy budynku przechodzą tuż obok naszych drzwi, a także może się okazać, że piętro wyżej zamieszka hałaśliwy czy głośno tupiący sąsiad.
Jednym z największych minusów mieszkania na parterze są awarie pionów. Ich skutki najdotkliwiej odczują mieszkania położone na samym dole budynku, gdyż w razie awarii rur lub kanalizacji, gdy wszystko zostaje zapchane, całość może wylać właśnie w ich mieszkaniu.
Mieszkania na wysokich piętrach są bardziej kameralne i charakteryzuje je więcej prywatności, szczególnie jeśli chodzi o najwyższą kondygnację. Mieszkania takie są ciche, bo nie ma nikogo nad głową. Widok z okna czy balkonu także może być zachęcający, szczególnie jeśli budynek jest bardzo wysoki. Można wtedy oglądać panoramę miasta czy okoliczne tereny zielone.
Ich wadą może być jednak to, że latem są bardzo gorące, a zimą chłodne. Może to przyczynić się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie. Dodatkowo w mieszkaniach na najwyższych piętrach częściej występują pęknięcia sufitów, może dojść do zalania sufitu, a co za tym idzie do powstania grzybów i pleśni.
Dodaj komentarz