Kiedy nie trzeba płacić podatku od wynajmu?

0 17680

Mówi się, że w życiu dwie rzeczy są pewne – śmierć i podatki. Tych drugich każdy stara się unikać, jednak czy zawsze się da? Wynajmując mieszkanie jego właściciel osiąga dochód, który w świetle przepisów prawa podatkowego jest obciążony obowiązkiem opodatkowania. Są jednak sposoby, by daninę tę umniejszyć lub uniknąć jej płacenia. Biorąc pod uwagę oczywiście jedynie legalne metody, właściciel wynajmowanej nieruchomości przy zastosowaniu odpowiednich mechanizmów amortyzacji, może nie zapłacić podatku od osiągniętych w ten sposób zysków lub podatek ten zminimalizować.

Obecnie więcej osób niż w latach poprzednich nabywa nowe nieruchomości jako lokatę kapitału. Aby zwiększyć zwrot z inwestycji właściciel może obniżyć należny podatek od otrzymywanego czynszu amortyzując lokal i dążąc do zapłaty możliwie najniższej daniny poprzez odpowiedni dobór formy opodatkowania. I tak osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mogą rozliczać się na podstawie ryczałtu w wysokości 8,5% lub na zasadach ogólnych przy zastosowaniu stawek 18 lub 32%, w zależności od wysokości osiągniętego dochodu. Natomiast osoby prowadzące zarejestrowaną działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości mogą rozliczyć się na zasadach ogólnych identycznie jak w pierwszym przypadku lub na podstawie stawki liniowej w wysokości 19%.

Podatek od wynajmu

Mimo iż matematycznie uzasadnione jest korzystanie z najniższej stawki podatku, to stosowanie ryczałtu nie zawsze musi się opłacać. Jest on bowiem płacony od przychodu, a podatek na zasadach ogólnych i podatek linowy naliczany jest od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Jako koszty takie można potraktować odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, podatek od nieruchomości, opłatę z tytułu użytkowania wieczystego, opłaty eksploatacyjne uiszczane do wspólnoty lub spółdzielni, a także niektóre koszty związane z zawarciem umowy najmu, np. prowizję pośrednika czy opłaty notarialne. Odpisać od podatku można także koszty remontów, wyposażenia lokalu i amortyzacji. Ten ostatni jest kosztem, który nie wiąże się z ponoszeniem faktycznych wydatków przez właściciela nieruchomości, a obrazuje jej zużycie.

Wynajmujący co roku może zaliczyć w koszty mieszkania 1,5% jego wartości, a jeśli przysługuje mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu 2,5%. Jeśli natomiast inwestor kupi mieszkanie pod wynajem używane przez co najmniej 5 lat, maksymalna stawka amortyzacji wynosi aż 10%, jednak możliwość ta dotyczy wyłącznie prawa własności. Ostatnim rodzajem wykorzystania tego odpisu jest sytuacja, gdy właściciel mieszkania poniósł nakłady na jego ulepszenie w wysokości nie mniejszej niż 30% jego wartości przed wprowadzeniem do ewidencji. W tym wypadku można zastosować tzw. amortyzację przyspieszoną.
Korzystając z amortyzacji można więc znacznie pomniejszyć należny podatek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *