Kaucja za wynajem – wysokość, waloryzacja

0 155

Kaucja to spory wydatek z którym liczyć się musi niemal każdy wynajmujący. Stały wysoki popyt na rynku najmu od dłuższego czasu winduje ceny mieszkań oferowanych przez rentierów. Wraz ze wzrostem kosztów związanych z mieszkaniem rośnie też kwota kaucji, jakiej żądają rentierzy od nowych lokatorów. Dlaczego tak się dzieje? Poznajmy zasady dotyczące ustalania tego kosztu. Powinien je znać zarówno właściciel mieszkania, jak i najemca.

Mnożą się koszty najmu

Chętnych na mieszkania do wynajęcia jest coraz więcej. Tą branżą zaczęły interesować się osoby, których przy obecnych warunkach nie stać na kredyt. Popyt generują też uchodźcy z Ukrainy, a we wrześniu i październiku również studenci. Nic więc dziwnego, że w tych warunkach czynsze na rynku najmu w największych polskich miastach wzrosły o 20 lub 25% w porównaniu z zeszłym rokiem. Warto podkreślić, że dane te dotyczą tylko czynszu. Podwyżki obejmują dziś też wzrost ceny prądu czy ogrzewania, przez co koszty rosną jeszcze bardziej. Dlaczego jednak ma to wpływ również na kaucję? 

Wzrost sum, jakich właściciele wymagają jako kaucji za lokal, tłumaczone jest podwyżkami cen materiałów budowlanych. Ich skutkiem są droższe remonty, a kaucja to suma przeznaczona na prace remontowe w mieszkaniu, gdy lokatorzy dokonali w nich zniszczeń przekraczających naturalne zużycie w czasie eksploatacji pomieszczeń lub sprzętu. Nie oznacza to oczywiście, że właściciel mieszkania ma pełną swobodę w wyznaczaniu wysokości kaucji. Kwestię tę reguluje ustawa o prawach lokatora, a zasady wyliczania kaucji zależą od rodzaju umowy najmu. Przy tradycyjnym najmie nie może ona przekraczać wysokości czynszu za dwa miesiące. W przypadku najmu instytucjonalnego lub okazjonalnego limit jest dużo wyższy. Kaucja w takich wypadkach może wynosić aż sześciokrotność miesięcznego czynszu.

Waloryzacja i zwrot kaucji 

Zasady dotyczące waloryzacji i zwrotu kaucji interesują głównie najemców, ale właściciele lokali mieszkaniowych też powinni je dobrze znać. Na początek warto podkreślić, że kaucja standardowo nie pokrywa tylko kosztów niezbędnych napraw, których trzeba dokonać, gdy lokator coś zniszczy. Kaucja może zostać przeznaczona na pokrycie zobowiązań, jakie najemca ma względem rentiera w chwili opuszczania mieszkania. Co ważne, w przypadku najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego, z kaucji potrącić można też koszty związane z egzekucją postanowienia o opuszczeniu lokalu. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie rentiera w razie problemów z płynnością finansową lokatora.

Właściciel mieszkania musi też pamiętać o obowiązku waloryzacji kaucji. Co to oznacza? Jeśli rentier pobrał od lokatora kaucję w wysokości trzymiesięcznego czynszu, a w międzyczasie ta opłata uległa podwyższeniu, to kaucja powinna być powiększona o tę podwyżkę. Jeżeli więc czynsz w momencie podpisywania umowy wynosił np. 1000 zł i w ramach kaucji lokator wpłacił 3000 zł, to każda podwyżka miesięcznych opłat wpływa też na kaucję, od której potrącamy koszty remontu czy zaległe zobowiązania. Wysokość zwracanej kaucji zależy więc nie tylko od stanu mieszkania, które opuszcza lokator, ale i od wysokości aktualnego czynszu. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *