Kupowanie nieruchomości pod wynajem wydaje się być nadal bardzo atrakcyjne i rentowne. W największych miastach Polski tj. np. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi stopa zwrotu przy wynajmie lokalu jest ponad dwukrotnie większa niż oprocentowanie lokat. Dlatego też wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i inwestowanie w nieruchomości. Warto się nad tym poważnie zastanowić, ponieważ inwestycja w nieruchomość jest inwestycją długoterminową, lecz jak pokazują wyniki analiz, opłacalną.
Kluczowe w podjęciu decyzji o kupnie lokalu pod wynajem jest określenie grupy docelowej. Trafne określenie „targetu mieszkaniowego” może wiele ułatwić. Warto zastanowić się czy nieruchomość dedykowana będzie studentom, młodym małżeństwom, pracownikom zagranicznych firm i ich rodzinom itp. Aktualnie wszystkie w/w grupy stanowią największy rynek najemców.
W przypadku każdej potencjalnej grupy odbiorców, najważniejszą rolę odgrywa lokalizacja mieszkania. Odpowiadając na pytanie, jakie mieszkanie kupić pod wynajem? Nasuwa się odpowiedź – z dobrą lokalizacją. Dlatego też, mając na uwadze studentów, atrakcyjny będzie lokal położony w pobliżu uczelni. Dla pozostałych grup docelowych najbardziej interesujące wydaje się być położenie w centrum, dobrze skomunikowane ze śródmieściem. Godna uwagi jest również lokalizacja w pobliżu tzw. prestiżowych miejsc jak np. starówka. Mało atrakcyjne wydają się być z kolei nieruchomości znajdujące się na obrzeżach miast.
Warto zwrócić również uwagę przy okazji lokalizacji na „bezpieczeństwo otoczenia”. Dzielnice ze złą sławą, zdecydowanie nie budzą zainteresowania. Lokalizacja wiąże się bezpośrednio z komunikacją. Przy zakupie mieszkania pod wynajem, łatwy dostęp do środków masowej komunikacji, w oczach najemców, stanowi dodatkowy atut.
Analizy przeprowadzone przez Lion’s Bank wskazują, że najbardziej zyskowne są lokale o najmniejszych metrażach. Kupując mieszkanie pod wynajem warto kierować się zasadą, „im mniejszy metraż, tym większa rentowność”. Jednakże jak wskazują badania warto brać pod uwagę nie tylko metraż, lecz przede wszystkim ilość pokoi. Tu z kolei sprawdza się maksyma „lepiej kupić pokoje, a nie metry”. Okazuje się, że w dużych miastach najbardziej atrakcyjne są mieszkania dwupokojowe i kawalerki. Dla większości współczesnych najemców bardziej interesujące jest mieszkanie trzypokojowe na stosunkowo małej powierzchni niż przestronne M2. Stąd dysponując większą gotówką, warto rozważyć możliwość zakupy np. dwóch kawalerek, niż jednego dużego lokalu mieszkalnego.
Kolejnym elementem, mającym wpływ na decyzję o kupnie konkretnego mieszkania pod wynajem jest jego funkcjonalność, usytuowanie względem całości budynku (większym popytem cieszą się mieszkania na pierwszym, drugim piętrze, niż na parterze czy czwartym piętrze). Okazuje się, że winda w budynku również jest mile widziana przez najemców. Poza tym na decyzje o kupnie danego lokalu powinna również mieć wpływ możliwość aranżacji wnętrza. Lokale z przechodnimi pokojami, słabo oświetlone, czy tzw. „mało ustawne” (wąskie i małe) nie budzą zainteresowania najemców.
Określając priorytety istotne przy zakupie mieszkania pod wynajem, warto się zastanowić, czym sami kierowalibyśmy się będąc najemcami.
10 komentarzy
Jeśli zaczynam się zastanawiać, to nie jest łatwo podjąć decyzję jakie mieszkanie pod wynajem będzie tym idealnym. Przed tą decyzją staram się przeczytać wszystkie możliwe artykuły na ten temat, w tym zysker.pl/artykuly/2015/02/21/ile-kosztuje-wynajem-mieszkania-w-roznych-miastach-w-polsce/ został poruszony jeszcze jeden ważny aspekt. Mianowicie jakie wybrać miasto, aby rentowność z tej inwestycji była największa.
To się nie opłaca. Jeśli nieruchomości pod inwestycję to biurowiec, hala magazynowa, takich ofert w JARTOM nie brakuje, ale prawda jest taka, że to już poważniejsze tematy pod dużych graczy, a nie pod małe firemki…
Opłaca się zlecic poszukiwania agencji! po zalogowaniu się na stronie aktualneoferty.eu szybko oddzwaniaja i umawiaja na spotkania na wybrane oferty
Idealnym rozwiązaniem jest apartament w aparthotelu, zwłaszcza dla osób poszukujących mieszkania pod wynajem, Wola Invest gwarantuje też zyski wyższe niż na lokatach.
A jeśli kupię mieszkanie wykończone pod klucz, to będzie to dobre rozwiązanie myślicie? Pod wynajem oczywiście. Góra 3 pokoje, najlepiej dwa zbalkonem oczywiście.
Wydaje mi się że lepsze będzie mniejsze, góra 2 pokoje, możesz takie znaleźć jeszcze w atrakcyjnej cenie na osiedlu Arkadia Łomianki, atut to wysoki standard i kameralne osiedle, będzie się cieszyło powodzeniem.
Ja w Łodzi tak kupiłam, właśnie pod klucz. ALE nie wiem czy dobrym pomysłem jest kupno takiego mieszkania, jeśli chcesz wynajmować. Nie lepiej urządzić po swojemu i zaoszczędzić nieco na meblach? Przecież można dostać naprawdę niezłe regały/łóżka/kuchenne szafki w niskich cenach, gdy są promocje w sklepach typu Jysk czy Ikea. takie mieszkanie nie musi być przecież ‘eleganckie’ i niewiadomo jak nowoczense, wynajmujący chce mieć komfort, ale bez przesady 😀
Jeszcze decyzji nie podjęłam… właśnie się zastanawiam, dlatego pytam, bo chcę się rozeznac. A gdzie Ty kupiłas, jeśli można wiedzieć? I jaka cena?
Ja na ul. Bartoka w wieżowcu firmy Budomal, mieli kilka pakietów do wyboru, standardowe, o podwyższonym standardzie kupna ‘pod klucz’. Ale wiem, że kupno pustostanu można było znaleźć w tym wieżowcu już od 2,5 tys, może jeszcze coś mają 🙂
Okejo, dzięki za inf. postaram się z nimi skontaktowacc jeszcze w tym tygodniu w takim razie 🙂 jeśli faktycznie są od 2,5tys za metr^ to będę przeszczęśliwa