Coraz więcej osób rezygnuje z ręcznego zmywania i inwestuje w zmywarkę. Zmywarka to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu, ale także znacznie mniejsze zużycie wody w porównaniu do zmywania tradycyjnego. Osoby poszukujące mieszkania na wynajem też z pewnością docenią obecność zmywarki w lokalu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki.
Jedną z ważniejszych cech zmywarki, wpływającą na ekonomiczność jej użytkowania i wysokość rachunków za energię elektryczną, jest jej klasa energetyczna. Największą oszczędność energii dają urządzenia oznaczone A+++. Jednak zwykle im wyższa klasa energetyczna, tym droższe urządzenie. Zwykle najbardziej opłacalne okazują się urządzenia klasy A+ i A++. Zużywają niewiele energii, a różnica cenowa w porównaniu z klasą A+++ jest znaczna.
Saske_kun/bigstockphoto.com
Wolnostojąca czy do zabudowy? Te dwa rodzaje zmywarek zwykle nie różnią się funkcjami. Wybór między nimi zależy od naszych upodobań, względów estetycznych, a także niekiedy od istniejącego umeblowania kuchni, do którego trzeba dopasować AGD. Zmywarki do zabudowy są zwykle ukryte za drzwiczkami, przez co są właściwie niewidoczne. Wyglądają jak kolejna szafka kuchenna, zwłaszcza jeśli są całkowicie zintegrowane, tzn. panel sterowania jest widoczny dopiero po otwarciu drzwiczek.
Pojemność zmywarki zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i od ich trybu życia. Przykładowo, dla singli, osób często jedzących poza domem i rzadko przyjmujących gości, a przy tym mających bardzo mało miejsca w kuchni, może wystarczyć zmywarka kompaktowa. Zmywarka taka może mieć zaledwie 45 cm wysokości i 50-60 cm wysokości, więc można ją nawet postawić na blacie. W takim urządzeniu mieści się zwykle 6 kompletów naczyń (przez komplet rozumiemy tu po jednym naczyniu i sztućcu z każdego rodzaju – filiżanka, szklanka, kieliszek do wina, talerz głęboki, talerz płytki, talerz deserowy, widelec, nóż, łyżka, łyżeczka). Dla pary lub małej rodziny, a także dla osób częściej gotujących, potrzebna będzie już zmywarka nieco większa – na 8-10 kompletów. Z kolei dla większych rodzin oraz dla osób często wydających przyjęcia optymalna będzie zmywarka na kilkanaście kompletów.
Z drugiej strony – głównym kryterium powinna być ilość dostępnej przestrzeni w kuchni. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca (i oczywiście funduszami), zawsze warto kupić zmywarkę większą niż nasze aktualne potrzeby, zwłaszcza że nie musimy zapełniać jej w całości. Nowoczesne zmywarki rozpoznają stopień zapełnienia i dostosowują do niego zużycie wody i środka myjącego.
Jeśli chodzi o dostępne programy i funkcje, przydatny jest także opóźniony start. Przez to możemy ustawić uruchomienie zmywarki z wyprzedzeniem (zwykle do 24 godzin), by pracowała w najbardziej dogodnym czasie, nawet jeśli nie ma nas wtedy w domu.
Nie bez znaczenia dla komfortu użytkowania jest głośność zmywarki. Jest to szczególnie ważne w modnych obecnie otwartych kuchniach. Im mniejsza wartość w dB, tym lepiej – najcichsze zmywarki mają ok. 40 dB. Poziom głośności nie powinien przekraczać 50 dB – w przeciwnym razie może ona przeszkadzać w innych czynnościach.
Dodaj komentarz