Jak wybrać pościel?

0 525

Dotyk delikatnej pościeli gwarantuje cudowny, relaksujący sen. Jednak na sklepowych półkach rodzajów pościeli jest bardzo wiele. Którą wybrać, by zapewnić sobie komfort w ciepłe letnie noce, a którą podczas zimowych mrozów?

Pościel bawełniana

Najpopularniejszy materiał wśród pościeli, gdyż jest niedrogi i łatwy w utrzymaniu. Pościel jest przewiewna i lekka, dlatego sprawdza się latem. Wyróżnia się kilka typów bawełnianej pościeli, które strukturalnie bardzo się różnią – np. flanelowa, satynowa czy z kory. Pościel flanelowa charakteryzuje się lepszą izolacją ciepła, dlatego rekomendowana jest zimą. Natomiast połyskliwa satyna zapewnia przyjemny chłód podczas upałów. Najbardziej uniwersalna jest kora, która za sprawą swojej wklęsło-wypukłej faktury daje przyjemne okrycie o każdej porze roku.

alenkasm/bigstockphoto.com

Pościel jedwabna

Osoby, które poszukują luksusu powinny zainwestować w pościel z jedwabiu. Niezwykle delikatny materiał blokuje wszelkie pyłki i kurz, dzięki czemu nawet osoby z alergią mogą spać spokojnie. Ponadto jedwab gwarantuje wentylację przez całą noc, co korzystnie wpływa na kondycję skóry.

Pościel wełniana

Kosztowniejszą opcją będzie też pościel z wełny, który naturalnie  chroni przed chłodem i alergenami. Posiada też właściwości termoizolacyjne, czyli zapewnia najbardziej optymalną temperaturę dla naszego ciała.

Pościel lniana

Pościel z lun popularna jest w krajach o wyższej temperaturze, gdzie przewiewny materiał pozwala na optymalny sen, bez przegrzania. Ponadto len wykazuje właściwości antystatyczne i antyalergiczne, dlatego ten rodzaj zalecany jest osobom z dolegliwościami dróg oddechowych. Minusem pościeli są zagniecenia oraz charakterystyczny zapach materiału.

Pościel syntetyczna

Pościel wykonana ze sztucznych materiałów, głównie poliestru, niekiedy z domieszką bawełny to produkt najtańszy, dlatego też bardzo popularny. Syntetyczne pościele pięknie się prezentują za sprawą ciekawych aplikacji i kolorów, są też wytrzymałe, ale szybko tracą swoją pierwotny kształt. Niektóre syntetyki na pozór bardzo przypominają swoją naturalne odpowiedniki, np. satynę czy atłas, ale nie posiadają cennych dla zdrowia właściwości przeciwalergicznych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *