Jak wybrać blat kuchenny?

0 443

Wybór blatu kuchennego wydaje się prosty. To jednak pozory. Wiele możliwości aranżacji oraz zróżnicowane ceny sprawiają, że decyzja dotycząca rodzaju blatu kuchennego może okazać się bardzo trudna.

Szukamy trwałego i modnego modelu, który przez lata będzie służył i dobrze się prezentował. Który zatem będzie najlepszy – blat granitowy, drewniany, a może z laminatu? Poniżej porównanie tych najpopularniejszych.

Praktyczny granit

Blaty wykonane z naturalnego kamienia wyglądają dostojnie i elegancko. Zwarty kamień odporny jest na wilgoć i wysoką temperaturę, ale to podnosi jego cenę. Dostępność tego typu blatów jest ograniczona, co może opóźniać montaż.

Artazum LLC/bigstockphoto.com

Artazum LLC/bigstockphoto.com

Tani laminat

Blaty z postforming, czyli laminatu naklejonego na płytę wiórową są kupowane najczęściej, bo są najtańsze. Ponadto można wybierać między różną kolorystką i fakturą, co daje duże opcje aranżacyjne. Problemem może być natomiast dopasowanie wymiaru, bo łączenie ze sobą tego rodzaju blatu mocno obniża jego trwałość.

Modne drewno

Osoby, którym zależy na efekcie wizualnym, decydują się na naturalne drewno. Blaty wykonuje się m.in. z drewna sosnowego, dębowego, mahoniowego czy bukowego. Niezbędna jest impregnacja i regularna konserwacja, by blat nie popękał. Niemniej trwałość takiego blatu i tak będzie niższa.

Uniwersalny kompozyt

Brak spojeń w blacie gwarantuje nieprzemakalność i wyższą trwałość. Blaty z kompozytów można przycinać, dopasowując je do nietypowych wymiarów zlewozmywaków. To jednak podnosi mocno cenę w porównaniu z najtańszym laminatem.

Wybierając blat kuchenny należy pamiętać o unikaniu intensywnych wzorów i jednolitości, by blat nie wprowadzał chaosu w kuchni, a z drugiej strony nie przyciągał uwagi z powodu jednego okruszka. Każdy projekt kuchni jest indywidualny i głębokość blatu może się różnić, jednak standardowo jest to 60 cm. Natomiast grubość waha się w graniach 3-4 cm. Przy grubszych może pojawić się problem z montażem, bo ciężar blatu jest większy. Jednak zbyt cienkie są mniej odporne, dlatego oszczędność pod tym względem jest niewskazana.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *