Jak sprawdzić ofertę nieruchomości?
— 20 sierpnia 2018
60
Zakup nieruchomości, także jako inwestycji na wynajem, jest niebagatelnym wydatkiem, więc wymaga poważnej i przemyślanej decyzji. Przed wybraniem konkretnej oferty należy więc dobrze ją sprawdzić.
Najważniejszą rzeczą jest oczywiście obejrzenie mieszkania. Zdjęcia zrobione przez profesjonalistę potrafią każde mieszkanie przemienić w luksusowy apartament. Warto zwrócić na to uwagę już w chwili oglądania oferty – jeśli zdjęcia są mocno zretuszowane, może to oznaczać, że mają ukryć mało atrakcyjny wygląd nieruchomości.
stokkete/bigstockphoto.com
Oglądając mieszkanie zwróćmy uwagę na jego stan techniczny. Czy na ścianach nie ma widocznych zacieków, czy okna są nowe i szczelne, w jakim stanie jest podłoga? Tutaj nie potrzeba fachowca, aby zobaczyć, że coś jest nie tak. Warto również dowiedzieć się, kiedy w mieszkaniu był przeprowadzany poważniejszy remont, w tym wymiana instalacji. Tego możemy się dowiedzieć od samego właściciela, ale i w spółdzielni mieszkaniowej, która odpowiada za naprawy tego typu w zakresie elementów wspólnych budynku.
Następnie trzeba sprawdzić stan prawny nieruchomości i zweryfikować, czy osoba podająca się za właściciela rzeczywiście nim jest. W tym celu można poprosić ją o przedstawienie umowy kupna, a także o podanie numeru księgi wieczystej nieruchomości. Posiadając taki numer można samodzielnie, w rejestrze dostępnym na stronie internetowej, sprawdzić sytuację prawną nieruchomości. Widnieją tam informacje o właścicielu, w dziale III o ewentualnych prawach przysługujących osobom trzecim wobec nieruchomości lub o wszczęciu egzekucji przez komornika. Dział IV natomiast zawiera informacje o hipotekach. Jeśli mieszkanie było kupowane na kredyt, w dziale tym będzie wpisana hipoteka zabezpieczająca taki kredyt. Wówczas zakup odbywa się na nieco innych zasadach, ponieważ zgodę na to musi udzielić bank, który takiego kredytu udzielił. Dział III powinien zwrócić szczególną uwagę. Wpisane tam prawa i ograniczenia dotyczą bowiem nieruchomości i przechodzą na jej każdorazowego właściciela. Jeśli więc w dziale tym widnieje zapis o służebności mieszkania ustanowionej na rzecz osoby trzeciej. Wówczas po zakupie takiej nieruchomości prawo to będzie tej osobie nadal przysługiwało.
Ostatnią kwestią, jaką trzeba ustalić, jest ewentualne zadłużenie mieszkania. Można to sprawdzić osobiście w spółdzielni mieszkaniowej lub poprosić właściciela o przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami. Jeśli takie istnieją można umówić się ze sprzedającym, że część ceny za kupno mieszkania zostanie przekazana przez kupującego do spółdzielni w celu uregulowania zadłużenia.
Dodaj komentarz