Przygotowanie mieszkania do remontu wymaga skrupulatnego zaplanowania, aby uniknąć błędów i wielu problemów, które czyhają na każdego inwestora. Poniżej przedstawiamy parę wskazówek dotyczących prac remontowych.
Na początku należy zebrać pomysły na nowy wystrój naszego lokum i sporządzić plan remontu. Warto zmierzyć mieszkanie, by zakupić tylko tyle materiału, ile potrzebujemy. Można też zrobić listę potrzebnych sprzętów i akcesoriów, a także wstępny kosztorys.
Rido81/bigstockphoto.com
Pamiętajmy, że remont wcale nie musi wiązać się z brudem i kurzem. Można temu zaradzić poprzez kupienie folii do okrycia mebli i sprzętów, specjalnych worków na gruz, papierowym taśm klejących, grubej folii do zabezpieczenia podłóg, a przy większych remontach – folii ogrodowej, którą można pociąć na potrzebne kawałki. Warto także kupić worki i filtr do odkurzacza, aby przy kuciu i wierceniu dokonywanym w mieszkaniu odkurzacz mógł swobodnie wsysać jak najwięcej brudu.
Remont naszego M najlepiej jest zacząć od łazienki i kuchni. Wówczas będzie można szybko korzystać z sanitariatów i przede wszystkim wody. Następne kroki to sprawdzenie instalacji w domu i jej ewentualne naprawy, układanie płytek ceramicznych i posadzek, montaż płyt g-k, osadzanie drzwi wewnętrznych, a także gruntowanie oraz wykończenie ścian.
Na końcu zostaje nam montaż gniazdek oraz innych elementów elektrycznych, tzw.„biały montaż” w łazience, a także meblowanie.
Kupując materiały budowlane oraz narzędzie, lepiej jest kierować się zasadą: im droższe, tym lepsze. W sklepie nie krępujmy się prosić o fachową pomoc, a zanim się wybierzemy do profesjonalnego sklepu- wszystko dokładnie przeliczmy, sprawdźmy, no i porównajmy ceny z różnych sklepów. Pamiętajmy, iż niektóre materiały budowlane bądź wykończeniowe należy zamówić z dużym wyprzedzeniem, ponieważ czas oczekiwania na nie może zaburzyć rytmu prac remontowych. Kupując glazurę czy panele, lepiej jest nabyć ich nieco większą ilość i oddać później do sklepu zbędne paczki, niż dokupować towar z nowej serii (różnice między nimi mogą być widoczne).
Warto również przemyśleć, w jakiej porze roku będziemy przeprowadzać remont. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy nie mamy możliwości przeniesienia się do innego lokalu na czas remontu. Zimą w zasadzie można tylko wykańczać wnętrza, gdyż nie jest to dobra pora ani na wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej czy drzwi bądź okien, ani też na skuwanie kafelków, wyburzanie ścian, zdzieranie tynków czy prace z użyciem chemii budowlanej (brak możliwości dobrego wywietrzenia pomieszczeń).
Dodaj komentarz