Jak napisać skuteczne ogłoszenie dotyczące mieszkania na wynajem?

0 11770

Ogłoszenie jest jedną z najkrótszych form wypowiedzi pisemnej. W prasie i mediach znajduje się ogromna ilość anonsów, w tym także dotyczących wynajmu mieszkania. Zredagowanie skutecznego ogłoszenia nie należy do najłatwiejszych zadań. Co zatem należy zrobić, aby to Twoja informacja została zauważona i wzbudziła ciekawość potencjalnych klientów? Jakich błędów uniknąć?

Jak napisać ogłoszenie nieruchomości

Po pierwsze – nagłówek

W dobrym ogłoszeniu dotyczącym mieszkania na wynajem liczy się trafny nagłówek. To on zwraca uwagę czytelników, którzy przeglądają gazety czy strony reklamowe w poszukiwaniu idealnej oferty. Dobrze sformułowany tytuł stanowi połowę sukcesu, gdyż zachęca do zapoznania się z pozostałą treścią.

Pisząc nagłówek należy używać słów-kluczy, które przykuwają uwagę, np. pilnie, tanio, od zaraz. Wybór tego słowa powinien być zgodny z intencjami wynajmującego. Można również użyć określeń typu przytulne, słoneczne, przestronne.

Po drugie – zdjęcia

Fotografia jest ważnym elementem ogłoszenia. Wyróżnia je spośród innych i zachęca do przeczytania. Obraz powinien być dobrej jakości i jasny. Sfotografowane pomieszczenia muszą być schludne, zadbane, dobrze oświetlone i pozbawione przedmiotów, które mogłyby tworzyć wrażenie zagracenia mieszkania. Warto zamieścić zdjęcia kuchni i łazienki, ponieważ często to ich stan decyduje o wyborze lokalu. Obowiązkowo fotografie powinny odzwierciedlać stan faktyczny nieruchomości. Zamieszczając dodatkowo zdjęcie budynku pamiętajmy, aby nie zawierało ono zaparkowanych samochodów czy przypadkowych przechodniów.

Po trzecie – szczegóły

W treści ogłoszenia najważniejsza jest zwięzłość i precyzja. Zbyt długie teksty zniechęcają do czytania. Ponadto treść ma być rozwinięciem tytułu, dlatego nie powtarzajmy informacji zawartych w nagłówku. Oto kilka praktycznych porad:

  • stosowanie krótkich wyrażeń lub równoważników zdań, np.: na Zazamczu, po remoncie, kaucja zwrotna, oddzielne wejście, sprzęt AGD;
  • unikanie wyrazów podniosłych, np.: posiadam do wynajęcia;
  • umiarkowane stosowanie wykrzykników i wielkich liter; zbyt duża ich ilość utrudnia odbiór i spowalnia czytanie;
  • pogrubienie i kursywa dla podkreślenia kluczowych treści, tekst staje się przejrzysty;
  • stosowanie czcionki bezszeryfowej – jest łatwiejsza w odbiorze;
  • liczby należy pisać cyframi;
  • daty zapisywać bez skrótów liczbowych, np.: nie 18.12.2014, tylko 18 grudnia 2014.

Informacje, jakie trzeba umieścić w ogłoszeniu dotyczącym wynajmu mieszkania, to: metraż, ilość pokoi, stan techniczny, lokalizacja, sąsiedztwo, cena (najem, czynsz, opłaty za media). Obowiązkowo należy podać dane kontaktowe i preferowaną porę kontaktu. Można również zamieścić informację o bliskim sąsiedztwie szkół, banków, poczty, sklepów, przystanków autobusowych, a także adnotację o możliwości negocjacji ceny.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *