Inwestycja w wynajem – małe czy duże mieszkanie?

1 1289

Wynajem mieszkań stał się dość popularnym sposobem na inwestowanie pieniędzy, gdyż nadal jest bardziej zyskowny niż lokata bankowa. Osoby planujące zarabiać na wynajmie często zastanawiają się, w jakie mieszkanie zainwestować, ewentualnie do jakich najemców skierować ofertę mieszkania już posiadanego. Najbardziej poszukiwane okazują się mieszkania małe, jedno- i dwupokojowe, lecz na większe można też znaleźć amatorów.

Kawalerka czy dwa pokoje?

Do najbardziej poszukiwanych lokali na rynku najmu należą obecnie kompaktowe, niewielkie mieszkania. Budzą one zainteresowanie przede wszystkim studentów, pracujących singli i bezdzietnych par, a więc osób, które w Polsce stanowią najliczniejszą grupę najemców. Przy tym zakup mieszkania dwupokojowego oceniany jest jako bardziej rentowny niż zakup kawalerki. W wielu miastach ceny mieszkań dwupokojowych są zbliżone do cen większych kawalerek, podczas gdy czynsze tych pierwszych są o kilkaset złotych wyższe. Poza tym mieszkania dwupokojowe są bardziej uniwersalne – wynajmiemy je zarówno osobom samotnym, jak i parom czy małym rodzinom, podczas gdy kawalerki są atrakcyjne głównie dla singli.

Weźmy też pod uwagę, że kawalerka jest zwykle traktowana jako rozwiązanie tymczasowe, najtańsza opcja, z której najemcy szybko rezygnują, gdy chcą zamieszkać z partnerem lub zaczynają otrzymywać wyższe dochody. Natomiast mieszkanie dwupokojowe, nawet niewiele większe od kawalerki, jest już bardziej komfortowe, a zatem częściej traktowane jako miejsce, gdzie można się zatrzymać na dłużej. Dlatego w przypadku takich mieszkań mniejsza jest rotacja najemców, a więc mniejsze ryzyko, że lokal będzie stał pusty.

A może większy metraż?

Jeśli chodzi o mieszkanie kilkupokojowe, można za nie wziąć większy czynsz, lecz oczywiście oznacza ono większy wydatek na starcie. Należy też liczyć się z tym, że może być niewiele chętnych, by wynająć takie mieszkanie na dłużej i w całości. Dla singli i par mieszkania wielopokojowe są zwykle za duże w stosunku do potrzeb – nie mówiąc o tym, że koszty najmu takiego lokalu są dla nich często za wysokie. Z kolei rodziny z dziećmi przeważnie mieszkają „na swoim”, a nie wynajmują. W Polsce najem długoterminowy jest wciąż znacznie mniej popularny niż własność, a jeśli ktoś ma środki, które mogłyby wystarczyć na najem dużego lokalu, woli je raczej przeznaczyć na kredyt hipoteczny.

Większe mieszkanie można wynajmować na pokoje. Jednak taka opcja jest atrakcyjna głównie dla studentów. Osoby pracujące zwykle potrzebują większej prywatności, więc będą poszukiwały raczej małego, ale samodzielnego lokalu. Dlatego wynajem na pokoje nalepiej rozważyć, gdy mieszkanie znajduje się w ośrodku akademickim, blisko uczelni lub jest z nią dobrze skomunikowane. Poza tym pod wynajem tego typu nadają się jedynie mieszkania tzw. rozkładowe – bez pokoi przechodnich, takie, w których można wyraźnie wyodrębnić pomieszczenia do wyłącznego korzystania przez poszczególnych najemców oraz część wspólną (kuchnia, łazienka).

Duże mieszkanie może się też sprawdzić w przypadku najmu krótkoterminowego. Takimi lokalami będą zainteresowane przede wszystkim rodziny wyjeżdżające na wakacje albo grupy wspólnie podróżujących przyjaciół. Jeśli same pokoje są dość duże (np. w kamienicy), a rozkład mieszkania na to pozwala, można też jeden spory lokal podzielić na minikawalerki dla turystów. Jednak każda taka kawalerka powinna zapewniać najemcom wystarczający poziom niezależności, tzn. w miarę możliwości być wyposażona w odrębną łazienkę i aneks kuchenny, albo chociaż czajnik bezprzewodowy i płytę grzewczą. Można również rozważyć najem na pokoje ze współdzieloną łazienką dla mniej wymagających turystów, lecz wówczas cena za nocleg będzie też musiała być niższa, a samo mieszkanie powinno mieć znaczące atuty (np. doskonałą lokalizację), by zrównoważyć tę niedogodność.

Należy też wziąć pod uwagę, że zarówno najem krótkoterminowy dla rodzin czy większych grup, jak i najem długoterminowy na pokoje, wymaga większego zaangażowania od właściciela nieruchomości. W tym pierwszym przypadku trzeba pilnować rezerwacji, wydawać klucze i często sprzątać pokoje. W drugim – zawierać kilka umów najmu i egzekwować płatności od kilku osób. Trzeba więc zarezerwować więcej czasu na czynności związane z obsługą najmu. Z drugiej strony najem tego typu jest bardziej korzystny finansowo i daje większą szansę na ciągłość dochodów.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Wojciech 5 maja 2019 o 20:27

    Z jednej strony czy to jest naprawdę istotne czy małe czy duże? Jeżeli nie musimy inwestować sami to tak naprawdę czym większe tym lepsze dla potencjalnych wynajmujących. Polecam zapoznać się właśnie z grupowymi inwestycjami w nieruchomośći. Przy mniejszym kapitale można inwestować w ciekawe i perspektywiczne projekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *