Zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia rośnie szczególnie w czasie, gdy studenci ruszają na uczelnie. Wynika to z faktu, że w państwowych akademikach studenckich, prowadzonych przez uczelnie, brakuje dla nich miejsc. To dobry czas, aby pomyśleć o zainwestowaniu właśnie w mieszkanie do wynajęcia z myślą o studentach.
Jak się okazuje, zysk z wynajmu takiego mieszkania może być nawet cztery razy wyższy niż inwestycja w lokatę. Jak bowiem wynika z szacunków Home Brokera, przeciętna rentowność wynajmu mieszkania w dużym mieście wynosi aż 5,28 proc. i to już po potrąceniu kosztów.
fizkes/bigstockphoto.com
Mieszkanie musi być odpowiednio wyposażone, aby szybko się wynajęło. Studentom zależy przede wszystkim na dobrej komunikacji z uczelnią, a więc warto przed zakupem nieruchomości znaleźć najlepszą lokalizację.
Studenci szukają przyzwoitych warunków. Bardzo ważny jest dla nich przede wszystkim dostęp do szybkiego szerokopasmowego internetu, a także urządzenia ułatwiające życie, takie jak pralka czy zmywarka. Warto w nie zainwestować, bo dzięki temu cena wynajmu wzrośnie.
Studenci mniejszą uwagę przywiązują do otoczenia mieszkania. Co za tym idzie, nie szukają lokali na ogrodzonych osiedlach z luksusami, ochroną, basenem czy siłownią. Często wystarcza im mieszkanie o średnim standardzie, w blokach z wielkiej płyty. Liczy się dla nich atrakcyjny czynsz oraz to, czy mieszkanie jest samodzielne. Ważna jest też dla nich liczba pokoi w mieszkaniu, a co za tym idzie, chętniej wynajmują lokale, w których nie są zastosowane rozwiązania typu aneks kuchenny. Mogą dzięki samodzielnym pokojom zamieszkiwać w kilka osób w jednej nieruchomości.
Inwestycja w mieszkanie do wynajmu dla studenta nie jest jednak bez ryzyka. Nie ma pewności, że mieszkanie nie będzie z czasem traciło na wartości. Nie można także być pewnym tego, że najemcy będą o lokal dbali i inwestor nie poniesie z tego tytułu strat. Czasem zdarza się także nieuczciwy lokator niepłacący czynszu. Wtedy można narazić się na dodatkowe koszty i straty.
Należy także pamiętać, że na rynku wynajmowanych mieszkań dla studentów w ostatnim czasie pojawiła się konkurencja w postaci deweloperów budujących atrakcyjne mieszkania studenckie zlokalizowane w prywatnych akademikach. Mieszkania te są niedrogie, a spełniają wszystkie standardy, jakich oczekują studenci. Dodatkowo znajdują się najczęściej w bezpośredniej okolicy uczelni, co studentów skłania do korzystania z takich ofert. Może to spowodować, że zyski z wynajmu z czasem będą coraz mniejsze, gdyż konkurencja wymusi obniżenie ceny za wynajmowany lokal.
Dodaj komentarz