Instytucjonalny wynajem mieszkań
— 10 października 2016
850
W Polsce popyt na lokale czynszowe w ostatnich latach jest coraz większy. Ogromny wpływ na to mają czynniki demograficzne oraz poprawiająca się powoli sytuacja finansowa Polaków.To sprawia, że rynek mieszkań na wynajem jest w Polsce bardzo atrakcyjny, nie tylko dla inwestorów instytucjonalnych z Polski, ale i z zagranicy.
Polska atrakcyjnym krajem do inwestowania w nieruchomości czynszowe
W krajach Europy Zachodniej, takich jak na przykład Wielka Brytania czy Niemcy, znów popularne staje się inwestowanie w rynek nieruchomości na wynajem. Potencjał tych rynków dla inwestorów jednak powoli wyczerpuje się. Liczba inwestycji realizowanych pod wynajem jest ograniczona, kończą się również możliwości prywatyzowania zasobów. To sprawia, że tamtejsi inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani innymi państwami, w tym rynkiem nieruchomości w Polsce.
W naszym kraju popyt na lokale czynszowe rośnie. Obecnie dominuje tendencja do kupowania mieszkań własnościowych, co często wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego nawet na kilkadziesiąt lat. Związane jest to z faktem, że brakuje korzystnych, z punktu widzenia najemcy, możliwości wynajmu długoterminowego. Tymczasem wielu z naszych rodaków, mając taki wybór, wolałoby wynajmować mieszkanie, niż wiązać się kredytem na kilkadziesiąt lat, nie mając przecież pewności, że zawsze będą w stanie go spłacać. To sprawia, że zapotrzebowanie na nieruchomości czynszowe w Polsce będzie rosło.
Jakie czynniki decydują o rozwoju sektora mieszkań na wynajem w Polsce?
Sektor nieruchomości na wynajem w Polsce przyciąga inwestorów przede wszystkim ze względu na duży rynek oraz względną stabilność ekonomiczną i polityczną. Zdecydowanie in plus przemawia stabilność sektora bankowego, potencjał demograficzny (bardzo duży w porównaniu z innymi krajami europejskimi odsetek ludzi młodych) oraz przynależność do Unii Europejskiej, gwarantująca bezpieczeństwo związane z kwestiami prawnymi. Bardzo ważną rolę odgrywają także zmiany mentalnościowe: dla starszego pokolenia bardzo istotny był symboliczny fakt posiadania mieszkania na własność. Dla młodych ludzi nie ma ona aż tak doniosłego znaczenia. O wiele bardziej od samego faktu posiadania na własność liczy się mobilność i płynność finansowa. To sprawia, że jeśli tylko warunki finansowe są atrakcyjne, młodzi ludzie chętnie zdecydują się na wynajem zamiast kupna mieszkania na kredyt.
Struktura rynku nieruchomości w Polsce
Obecnie zdecydowana większość istniejących i nowo budowanych mieszkań w Polsce to mieszkania własnościowe. Około 10% wszystkich mieszkań w naszym kraju wynajmuje się jako mieszkania socjalne i komunalne. Najem mieszkań na wolnym rynku to zjawisko, które na największą skalę występuje w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. W większości są to mieszkania prywatne, wynajmowane przez osoby, które posiadają na własność niepotrzebne w danym momencie drugie lub kolejne mieszkanie. Najem instytucjonalny jest w naszym kraju słabo rozwinięty.
1 Komentarz
Rzeczywiście ten rodzaj umowy jest coraz bardziej popularny, jak szukałem mieszkania na wynajem w lipcu tego roku, to spotkałem się z tym wiele razy – duża część wynajmujących już wymaga tej umowy.