Portal Nieruchomosci-online.pl wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu przygotował „Raport z ogólnopolskiego badania nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami”, który został zaprezentowany podczas konferencji “Nastroje w branży nieruchomości” w dniu 26 października 2021 r. Autorzy raportu postanowili zbadać nastroje agentów i pośredników nieruchomości, jako że są oni najlepszym barometrem rynkowym. Cokwartalna analiza uwarunkowań rynkowych, widzianych z ich perspektywy, pozwoli na lepszą ocenę bieżącej sytuacji, ale również na prognozowanie zmian w nadchodzącym kwartale. Ankietowanych wybiera się spośród ponad 6 tys. biur. We wrześniu była to grupa 700 uczestników.
Kluczowym elementem raportu jest wskaźnik INPON, czyli Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami. INPON jest wyrażany wartością mieszczącą się w przedziale 0-100, przy czym jeśli parametr jest większy niż 50, ocena jest pozytywna. Oblicza się go na podstawie 8 subindeksów dotyczących poszczególnych segmentów rynku nieruchomości, a więc: mieszkań na sprzedaż, kawalerek na sprzedaż, domów na sprzedaż, lokali biurowych na sprzedaż i wynajem, mieszkań na wynajem, kawalerek na wynajem, działek budowlanych na sprzedaż oraz lokali usługowych na sprzedaż i wynajem. Ogólnie w III kwartale 2021 r. indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami wyniósł 61,30 punktów (co oznacza spadek o 1,45 pkt. w porównaniu z poprzednim kwartałem).
Jak przedstawia się wskaźnik INPON dla poszczególnych segmentów rynku nieruchomości? Najlepiej oceniany jest segment działek – na 67,3 pkt. Pomimo spadku o 7,9 pkt. w porównaniu z III kwartałem, tutaj sytuacja wciąż napawa największym optymizmem. To właśnie ten segment przeżywał najbujniejszy rozkwit w okresie pandemii. Segment mieszkań na sprzedaż oceniono na 67,2 pkt. – tu również zaobserwowano spadek, ale zaledwie o 2,2 pkt. Sytuacja kawalerek na sprzedaż jest stabilna – tu pośrednicy dali 66,5 pkt. (zaledwie o 1 pkt mniej niż w poprzednim kwartale). Domy na sprzedaż dostały 65,3 pkt., (spadek o 4,5 pkt.). W przypadku kawalerek na wynajem ocena wyniosła 60 pkt. (wzrost o 1,5 pkt.), zaś mieszkań na wynajem – 59,5 pkt.(wzrost o 2,3 pkt.). Jeśli chodzi o lokale komercyjne, ocena wyniosła poniżej 50 pkt. Dla wynajmu i sprzedaży lokali usługowych to 48,4 pkt., czyli bez większych zmian; a dla wynajmu i sprzedaży lokali biurowych – 47,7 pkt.(nieznaczny wzrost o 1,1 pkt.).
Jakie są prognozy na ostatni kwartał 2021 roku? Pośrednicy przewidują dalszy wzrost cen nieruchomości, spowodowany podwyżkami cen usług i materiałów budowlanych.
Sprzedaż działek, domów i mieszkań będzie w ich opinii nadal dynamiczna. Podaż wciąż nie będzie nadążała za popytem. Na popularności może zyskać wynajem nieruchomości. Wzrośnie też zainteresowanie mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty i domami w tańszych lokalizacjach. Na rozwój sytuacji na rynku będą miały wpływ głównie inflacja, stopy procentowe oraz kolejna, czwarta już, fala pandemii.
Dodaj komentarz