Cena zakupu mieszkania z rynku pierwotnego nie jest ostatnim wydatkiem, jaki trzeba ponieść, by wprowadzić się do wymarzonego M. Po odebraniu nieruchomości od dewelopera najczęściej następuje etap wykończenia wnętrz, który przeprowadza się już według własnych preferencji i gustu, ale też w ramach określonego wcześniej budżetu.
W branży nieruchomości stosuje się trzy poziomy wykończenia lokali: surowy, deweloperski oraz tzw. pod klucz. Warto wiedzieć, iż powyższe określenia są umowne i nie posiadają żadnych norm, które wskazywałyby, co w zakresie danego standardu powinno być wykonane.
Stan surowy charakteryzuje się tym, iż konstrukcja nieruchomości jest gotowa, a poszczególne jej elementy są w formie surowej, czyli nie posiadają jeszcze warstw wykończeniowych. Dany lokal jest już jednak wyposażony w ściany działowe, drzwi zewnętrzne i okna. Całą resztę, w tym umiejscowienie sprzętów AGD czy RTV, ogrzewania, instalacji elektrycznej trzeba wykonać we własnym zakresie, co z jednej strony pozwala dostosować mieszkanie do preferencji jej właścicieli, z drugiej zaś wymaga sporych nakładów finansowych i czasowych.
Stan deweloperski różni się od stanu surowego, tym, iż większość brudnych prac jest już wykonana m.in. tynki na ścianach, wylewki na podłogach, instalacje grzewcze czy elektryczne. Inwestor ma jednak możliwość spersonalizowania wnętrz, wybierając kolory ścian, strukturę podłóg, fakturę płytek, meble, sprzęty itd. Wykończenie tego stanu do takiego, w którym będzie można zamieszkać jest tańsze, niż zaczynanie od stanu surowego. Przyjmuje się, że obecnie koszt tego wykończenia za mkw. oscyluje w granicach 1200 – 2000 zł.
Ostatni poziom to wykończenie pod klucz, czyli wykonawca oddaje właścicielowi mieszkanie, do którego od razu można się wprowadzić. Taki lokal jest wykończony, tj. ściany zostały pomalowane, podłogi oraz płytki ułożone, a drzwi wewnętrzne zamontowane. Często również kuchnia jest w pełni umeblowana, a łazienka posiada urządzenia sanitarne. Szczegóły dotyczące inwestycji są ustalane z deweloperem, bardzo często także po konsultacjach z architektem, a od wielkości budżetu zależy jakich materiałów użyto. Wykończenie pod klucz jest najdroższą opcją z wyżej wymienionych, ale zaoszczędza czas i potencjalne nerwy przy przeprowadzaniu remontu na własną rękę.
O czym warto pamiętać przy wykańczaniu mieszkania?
Podstawowym zagadnieniem przy wykańczaniu mieszkania jest budżet. To od jego wysokości zależy, w jaki sposób finalnie będzie wyglądała inwestycja, jakie materiały zostaną użyte przy jej realizacji, a także jakie meble i sprzęty zagoszczą we wnętrzu nieruchomości. Znając swoje możliwości finansowe, warto stworzyć kosztorys, dzięki któremu łatwiej będzie planować i zarządzać wydatkami. Na tym etapie można się pokusić o współpracę z architektem wnętrz, który zaprojektuje i zaaranżuje przestrzeń, ale również zajmie się zakupem poszczególnych elementów lub znajdzie odpowiednią ekipę remontową. Jeśli jednak nasze fundusze są mocno okrojone, nie musimy korzystać z pomocy profesjonalistów z zakresu urządzania wnętrz, a część prostych prac budowlanych np. malowanie ścian, położenie paneli, czy złożenie mebli możemy zrobić we własnym zakresie. Bardziej złożone zagadnienia tj. kładzenie płytek, biały montaż zostawmy specjalistom, aby finalny efekt cieszył oko przez kolejne lata.
Dodaj komentarz