Zakup mieszkania to nie jedyny wydatek, jaki czeka nabywcę. Szczególnie w przypadku, gdy mieszkanie kupowane jest od dewelopera. Jednak nieruchomości z rynku wtórnego z reguły również wymagają sporego remontu. Ile to wszystko kosztuje?
Dla oceny całościowych kosztów wykończenia kluczowe znaczenie będzie miało, czy zdecydujemy się na wynajęcie profesjonalnej ekipy, czy też większość prac wykonamy sami. Ponadto oczywiście wiele zależy od standardu, jaki wybierzemy. Im bardziej oryginale i egzotyczne materiały, tym wyższa cena. Z drugiej strony te najtańsze rozwiązania cechują się niższą jakością i prawdopodobnie po kilku latach będą wymagały poprawek, lub nawet wymiany. Warto więc rozważyć materiały ze średniej półki cenowej, które będą kompromisem między zaletami i wadami tańszych i droższym elementów.
axelbueckert/bigstockphoto.com
W internecie dostępne są kalkulatory, które pozwolą w przybliżeniu ustalić koszty wykończenia, uwzględniając rodzaj użytych materiałów i metraż mieszkania. Koszty materiałów utrzymują się na podobnym pułapie cenowym w różnych miejscach w kraju, natomiast spore różnice mogą wystąpić w wynagrodzeniach fachowców. Mowa tu nie tylko o różnicy między dużymi i małymi miastami, ale i o zróżnicowaniu cen tego typu usług nawet w obrębie tej samej miejscowości.
Szczęście mają ci, którzy mogą wynająć firmę z polecenia. W innym wypadku należy posiłkować się opiniami znajdującymi się w sieci. Należy pamiętać, że przed podpisaniem umowy i wyborem konkretnej firmy, warto wybrać kilka i poprosić każdą z nich o ofertę i przedstawienie kosztorysu. Nigdy nie dajmy się naciągnąć na stawkę godzinową, bo wówczas nasze zaufanie może zostać przez wykonawcę nadwyrężone. Jeśli mamy czas i smykałkę do prac remontowych, część z nich możemy wykonać sami, np. pomalować ściany, czy położyć panele. Pozwoli to zaoszczędzić sporą sumę.
Najwięcej uwagi (i pieniędzy) należy poświęcić na te elementy wykończenia, które mają posłużyć co najmniej kilka – kilkanaście lat. Mowa tu o drzwiach, podłogach, bateriach umywalkowych oraz ceramice kuchennej i łazienkowej. To właśnie kuchnia i łazienka stanowią największy wydatek podczas wykańczania mieszkania. Są to również pomieszczenia, bez których nie można funkcjonować, więc wykańczane są w pierwszej kolejności.
W jaki sposób można jeszcze zaoszczędzić? Poza wspomnianą już możliwością samodzielnego wykonania części prac, koszty możemy zmniejszyć szukając promocji w hurtowniach i marketach budowlanych, które również posiadają sezonowe wyprzedaże, lub przeceniają końcówki serii.
Trudno oszacować ile dokładnie kosztuje wykończenie mieszkania, ponieważ zależy to do wielu czynników i wygląda inaczej w różnych miastach. Przyjmuje się natomiast, że przy użyciu materiałów ze średniej półki cenowej i przy wykonaniu części najprostszych prac samodzielnie, do kosztu mieszkania trzeba doliczyć ok. 1000 zł za metr kwadratowy za jego wykończenie. Mowa tu o przygotowania nieruchomości do zamieszkania, nie uwzględnia to wyposażenia takiego jak meble, czy dodatki.
Dodaj komentarz