Z najnowszego raportu portalu Nieruchomosci-online.pl dotyczącego rynku najmu wynika, że II kw. 2023 r. przyniósł więcej stabilizacji i obniżek czynszów niż podwyżek. Choć póki co nieznacznie, to jednak właściciele nieruchomości coraz częściej obniżali swoje oczekiwania finansowe. Średnie 4-procentowe spadki cenowe pokazują jednak, że lokatorzy, póki co nie mogą jeszcze liczyć na większe promocje.
Zapoczątkowany w poprzednim kw. trend obniżek stawek czynszów był wyraźnie kontynuowany w II kw. br. Przełomowy okazał się styczeń, kiedy to po okresie stabilizacji wysokich stawek na koniec 2022 r., wraz z początkiem 2023 r. zaczęły one przeważać ku spadkowi. Jak wynika z najnowszego raportu Nieruchomosci-online.pl, spadki średnich czynszów dla mieszkań 1- i 2- pokojowych odnotowano w aż 11 na 18 badanych miastach wojewódzkich. Pokazuje to, że trend spadkowy był kontynuowany w II kw. tego roku.
Czynsze maleją o średnio 4%
Na rynku kawalerek stawki najmu w II kw. zmalały w Zielonej Górze, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Kielcach, Katowicach i Bydgoszczy. Lokatorzy nie mogli liczyć na wiele, gdyż spadki wahały się w przedziale od 1-4%. Rekord natomiast należy do Łodzi, gdzie ceny zmalały o 7%. Tuż za nią uplasował się Olsztyn z 5%.
Według twórców raportu nieco lepiej mają się osoby zainteresowane najmem mieszkań 2-pokojowych. Otóż w porównaniu z I kw., w miastach takich jak Opole i Łódź, czynsze zmalały o nawet 9%. Nieco mniejsze, bo średnio 3-4% obniżki zaobserwowano w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Poznaniu, Kielcach i Katowicach.
Oczywiście na przeciwległym biegunie są miasta, w których ceny najmów wciąż rosły, a były to miasta położone głównie na wschodzie naszego kraju, jak Białystok, Lublin i Rzeszów, gdzie w II kw. za mieszkanie pokojowe trzeba było zapłacić już o średnio 10% więcej niż w I kw. tego roku. Należy jednak podkreślić, iż bez wątpienia na ten stan rzeczy wpływ miały ostatnie wydarzenia na Białorusi i późniejszy napływ obywateli z tego kraju. W segmencie mieszkań 2-pokojowych natomiast największe skoki cenowe miały miejsce w Gdańsku i Lublinie (po 9%) i Olsztynie (8%).
Z raportu wynika, że w II kw. były miasta, w których stawki czynszów nie uległy żadnym zmianom. Wciąż tyle samo za wynajem nieruchomości 2-pokojowych zapłacimy w Warszawie, Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu. Natomiast w przypadku mieszkań 1-pokojowych ceny pozostały na takim samym poziomie w Gorzowie Wlkp. i Krakowie.
Popyt się stabilizuje
Popyt na rynku najmu w II kw. 2023 r. był na podobnym poziomie jak w poprzednim kw. Portal Nieruchomosci-online.pl wskazuje, że w okresie od marca do czerwca, odnotował jedynie 2% wzrost w liczbie kontaktów z ogłoszeniodawcami.
Jeśli jednak dane z II kw. br. zestawić z analogicznym okresem w poprzednim roku, to spadek popytu wynosi już 35%. Nie da się jednak ukryć, iż II kw. 2022 r. był szczególny ze względu na liczbę przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy, którzy byli odpowiedzialni za skokowy wzrost popytu.
Specjaliści zwracają uwagę, że pomimo obecnie już stabilizującej się sytuacji na rynku zainteresowanie ofertami najmu na portalu i tak jest znacznie większe, bo o aż 25% niż w podobnym okresie w 2021 r., czyli jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę.
Dodaj komentarz