Lokalizacja to jeden z najważniejszych aspektów, branych pod uwagę przy zakupie mieszkania.
Dostęp do instytucji i placówek edukacyjnych, komunikacji miejskiej, terenów zielonych, ścieżek rowerowych – wszystko na wpływa na atrakcyjność nieruchomości. W jakiej poznańskiej dzielnicy najlepiej zakupić mieszkanie?
Stare Miasto – centrum kulturalne i akademickie
Stare miasto to największa pod względem liczby mieszkańców dzielnica, a zarazem centrum kulturalne i edukacyjne Poznania. W obrębie dzielnicy, na Morasku, znajduje się kampus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W centrum znajdują się również wydziału Uniwersytetu Ekonomicznego.
Dzielnica podzielona jest na następujące osiedla: Stare Miasto, Chwaliszewo, Grobla, Grabary, Rybaki, Winiary, Winogrady, Szeląg, Piątkowo, Naramowice, Umultowo, Morasko i Radojewo.
W obrębie dzielnicy znajduje się największy poznański park – Cytadela, a także wiele ścieżek rowerowych.
Nowe Miasto – duża liczba nowych inwestycji
Nowe Miasto to największa i jednocześnie wciąż rozwijająca się dzielnica. Podzielona jest na natępujące osiedla: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Główna, Głuszczyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Rataje, Starołęka-Minikowo-Krzesinki, Warszawskie-Pomet-Maltańskie oraz Żegrze.
W dzielnicy przeważa zabudowa wielorodzinna. Do takiej zaliczyć należy również osiedla z wielkiej płyty, których zalety to dobra infrastruktura, bliskość punktów usługowych i placówek edukacyjnych.
W dzielnicy zlokalizowany jest kampus Politechniki Poznańskiej, a także Jezioro Maltańskie oferujące szereg atrakcji dla amatorów aktywnego wypoczynku. Na terenie wokół jeziora znajduje się sztuczny stok, który przez jest dostępny przez cały rok, a także ścieżki rowerowe. W pobliżu usytuowany jest ogród zoologiczny oraz jeden z największych w Polsce aquaparków.
Jeżyce i Wilda – szybki dostęp do centrum miasta
Historyczna zabudowa z postępującym procesem rewitalizacji sprawiają, że Wilda oraz Jeżyce to jedne z najciekawszych miejsc na poznańskiej mapie nieruchomości. W obydwu osiedlach zachowano pierwotną atmosferę, jednocześnie jednak mieszkańcy mogą korzystać ze stale powiększające się oferty lokali gastronomicznych, usługowych i wydarzeń kulturalnych. Oprócz tego dzielnice są bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Dotyczy to również transportu zbiorowego. Szybko dotrzeć można także na główny dworzec kolejowy i autobusowy.
Atutem dzielnic jest dostęp do dużej powierzchni terenów rekreacyjnych. W obrębie Jeżyc znajduje się jedno z najstarszych parków zoologicznych w Poznaniu, a także trzy jeziora — Kierskie, Strzeszyńskie oraz Rusałka. Na szczególną uwagę zasługuje również Park Sołacki. Jeżyce podzielone są na 14 osiedli: Jeżyce, Sołacz, Bonin, Winiary, Ogrody, Podolany, Wola, Ławica, Golęcin, Smochowice, Krzyżowniki, Strzeszyn, Strzeszynek, Kiekrz.
Duża liczba terenów zielonych znajduje się również w granicach dzielnicy Wilda, która podzielona jest na 4 osiedla: Wilde, Dębiec, Dębinę i Świerczewo.
W obydwu dzielnicach, obok historycznej zabudowy składającej się z kamienic oraz domów jednorodzinnych, realizowane są także nowe inwestycje mieszkalne.
Dodaj komentarz