Zakup mieszkania na wynajem to cały czas atrakcyjna lokata kapitału, korzystniejsza niż lokaty bankowe, przynosząca wyższy zysk. Inwestycja taka opłaca się szczególnie w dużych miastach oraz w miejscowościach turystycznych, gdzie zainteresowanie wynajmem jest największe.
W najlepszych lokalizacjach przeciętna rentowność najmu wynosi 6% w skali roku. Nie dziwi, więc że zakup nieruchomości cieszy się tak dużą popularnością, ponieważ jest o wiele atrakcyjniejszy od inwestowania w lokaty bankowe, gdzie zarobić można w najlepszym wypadku 1-2%. Jednak dane Narodowego Banku Polskiego obnażają bezwzględną prawdę dotyczącą tych produktów bankowych, mianowicie wiele z dostępnych depozytów nie pokrywa nawet inflacji, co oznacza, że pieniądze odłożone w banku tracą na wartości.
fot. sqback/bigstockphoto.com
Kupując nieruchomość, można liczyć na dwojaki zysk. Po pierwsze przeznaczając ją na wynajem, przy odpowiednim zarządzaniu, inwestor może w ciągu miesiąca uzyskać przychód starczający na pokrycie rat kredytu z niemałą nawiązką. Ponadto wartość nieruchomości z czasem rośnie, więc możliwe jest odsprzedanie jej z zarobkiem. Największy zysk inwestor osiągnie wówczas, gdy kupi nieruchomość w stosunkowo niewielkiej cenie i wynajmie ją za atrakcyjną stawkę.
Decydując się na zakup konkretnego lokalu trzeba jednak uwzględniać kilka czynników, mianowicie położenie oraz okresy w roku, w których mieszkanie będzie stało puste. Można tego uniknąć, kierując ofertę do zróżnicowanej grupy potencjalnych najemców – turystów w okresie wakacyjnym i studentów w pozostałym okresie roku, co gwarantuje przychód przez dwanaście miesięcy. Można również zdecydować się na najem długoterminowy i poszukać najemców zainteresowanych podpisaniem umowy na rok, dwa lub więcej. Należy jednak mieć na uwadze, że najem krótkoterminowy w dłuższej perspektywie może być bardziej opłacalny. Są lokalizacje, w których będzie się on sprawdzał przez cały rok, np. w Warszawie, czy Gdańsku, gdzie turyści pojawiają się bez względu na porę roku, naprzemiennie z osobami, które np. podróżują w związku z pracą i również szukają mieszkania na krótki wynajem.
Najlepszy stosunek ceny zakup do stawki wynajmu jest obecnie w Katowicach. Natomiast kupując mieszkanie w Warszawie, czy Gdańsku, możemy liczyć na zysk w okolicach 5,5%. Trzeba mieć na uwadze, że w tych miastach rynek najmu jest o wiele bardziej rozwinięty niż w Katowicach, w których o znalezienie najemcy może być trudniej. Atrakcyjnie pod tym względem wypada również Wrocław, Lublin i Poznań.
Nie można również zapominać, że są to uśrednione dane, co oznacza, że jeden najemca zarobi więcej, inny mniej. Ponadto zakładają, że najem będzie trwał cały rok bez pustostanów, czyli okresów, w których mieszkanie stoi puste. Dodatkowo od potencjalnego zarobku należy odliczyć koszty ewentualnych napraw i remontów, które mogą się po drodze pojawić.
Dodaj komentarz