Wynajmowanie mieszkania to także pewna forma biznesu i bywa tak, że najemca okazuje się nieuczciwy, szkodząc naszym interesom. Dlatego też tak ważne jest zabezpieczenie się przed ewentualnymi szkodami poniesionymi ze strony lokatora.
Najważniejszymi formalnościami, których musi dopełnić każda osoba wynajmująca mieszkanie są:
1. Umowa najmu mieszkania
Może być ona zawarta na czas określony lub nieokreślony. Ta pierwsza forma jest najkorzystniejsza dla właściciela lokum. W przypadku zwykłej umowy najmu w razie zerwania jej przed terminem drugiej stronie należy się odszkodowanie za poniesione szkody.
Umowę zawsze zawiera się w formie pisemnej, choć ta na czas nieokreślony nie musi być spisywana (forma pisemna daje większe bezpieczeństwo). Podpisać ją może zarówno właściciel mieszkania, jak i jego pełnomocnik. Warto zastrzec sobie możliwość wglądu do rachunków za media przez cały okres wynajmu i do osobistego odbioru pokwitowań za comiesięczne wpłaty.
Tego rodzaju kontrakt zawierany między najemcą a właścicielem mieszkania powinien zawierać:
- dane osobowe obu stron,
- warunki wypowiedzenia,
- wysokość czynszu wraz z ewentualnymi dodatkowymi opłatami,
- wysokość kaucji,
- odsetki za zwłokę,
- termin comiesięcznej zapłaty,
- prawa i obowiązki obydwu stron
Umowę najmu można rozbudować o załączniki, w tym: spis rzeczy ruchomych czy listę ewentualnych usterek.
Warto wybrać umowę tzw. najmu okazjonalnego, który skupia się na ochronie praw właściciela obiektu mieszkalnego. W tym przypadku wynajmujący musi zgłosić się do urzędu skarbowego z zawartym kontraktem, a następnie odprowadzić od wynajmu podatek. Dzięki tej formie umowy zyskujemy: krótszy okres wypowiedzenia, możliwość skierowania sprawy do sądu, szybką eksmisję (najemca sam w umowie podaje adres lokalu zastępczego), a także brak ochrony lokatora wynikającej z Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów. Tego rodzaju umowę może zawrzeć każda osoba fizyczna, będąca właścicielem mieszkania, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Kontrakt ten zawsze spisuje się przy udziale notariusza.
2. Protokół zdawczo-odbiorczy
Pamiętajmy również o dołączanym do umowy najmu protokole zdawczo-odbiorczym, który uwalnia od odpowiedzialności za zniszczone przez najemcę elementy wyposażenia mieszkania. Wymienia się w nim wszystkie nowe, niezniszczone meble i sprzęty elektroniczne, które znajdują się w lokalu. Najlepiej jest dodać do niego także ich zdjęcia. Przy oddawaniu kluczy od mieszkania były już lokator zobowiązany jest do oddania lokum w takim stanie, w jakim było ono w dniu jego zamieszkania.
3. Kaucja za mieszkanie
Wartość kaucji nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu za wynajmowany lokal i najczęściej wynosi ona równowartość jednomiesięcznego czynszu. Jej zwrot następuje w ciągu 30 dni od daty zakończenia trwania umowy bądź jej rozwiązania za obopólną zgodą.Jest on zależny od stanu lokum w dniu jego oddania właścicielowi oraz od tego czy najemca uregulował wszystkie płatności związane z czynszem oraz rachunkami.
Dodatkowo właściciel mieszkania może:
- żądać od najemcy dokumentu, poświadczającego wysokość jego stałych zarobków
- wylegitymowania się potencjalnego najemcy dwoma dokumentami: dowodem osobistym i paszportem bądź prawem jazdy
- zastrzec sobie w umowie płatność za wszystkie opłaty bieżące w comiesięcznych odstępach wraz z czynszem
- ubezpieczyć znajdujące się w mieszkaniu ruchomości
- zastrzec sobie comiesięczne wizyty w wynajmowanym lokalu w celu uiszczania czynszu
Warto poprosić o pomoc pośrednika nieruchomości, który będzie wiedział, o co zapytać potencjalnego lokatora, sprawdzi jego dokumenty, sporządzi odpowiednią umowę, podpowie jak negocjować cenę, a także doradzi, jak przygotować lokal pod wynajem.
Dodaj komentarz