Europejski Fundusz Mieszkaniowy – pomysł na tani wynajem?

0 14

Szybki wzrost cen nieruchomości w Polsce powoduje, że młodym ludziom coraz trudniej jest kupić pierwsze mieszkanie, nawet korzystając z kredytu. Jednocześnie w dużych miastach również najem wymaga uzyskiwania znaczących dochodów. Nowa Lewica zaproponowała rozwiązanie, które powinno pomóc – mianowicie wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego.

Europejski Fundusz Mieszkaniowy – co to jest?

Chodzi o postulat mieszkaniowy członków Nowej Lewicy, którzy kandydowali do Parlamentu Europejskiego. Ogłosili go poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek oraz wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat. Miało to miejsce we czwartek przed wyborami. Ich zdaniem należy stworzyć Europejski Fundusz Mieszkaniowy. Lewica ma walczyć o to, aby Unia Europejska przeznaczyła 100 mld euro na budownictwo lokali na wynajem, a nie wspieranie kupna nieruchomości. Politycy uważają, że z tych 100 mld euro ok. 10% powinno trafić do Polski. Dzięki temu dojdzie do obniżek cen za wynajem nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Europie.

Biejat zwróciła uwagę, że problem mieszkaniowy nie dotyczy wyłącznie Polski, ale również mieszkańców wielu innych krajów na Starym Kontynencie. Twierdzi, że Unia Europejska powinna się angażować nie tylko w wielkie dyskusje o energetyce, ale też sprawy, które są bardzo bliskie mieszkańcom – w jakich warunkach mają żyć. Politycy zwracają uwagę na proponowane systemy dopłat do kredytów hipotecznych, które ich zdaniem nie mają większego sensu. Zamiast ułatwiać zakup nieruchomości, powodują jedynie drastyczny wzrost cen mieszkania.

Problemy w Polsce – może uda się w Unii Europejskiej?

Politycy Nowej Lewicy twierdzili, że w Parlamencie Europejskim zasiądą politycy, którzy będą w stanie reprezentować obywateli w tak ważnych dla nich sprawach. Zwracają też uwagę na ogromny problem z przygotowaniem odpowiedniego programu w Polsce  dotyczącego mieszkań na wynajem. Uważają, że skoro nie są w stanie dogadać się tutaj, będą próbowali to zrobić na szczeblu Unii Europejskiej.

A jak dla Lewicy skończyły się wybory? Partia uzyskała 6,3% poparcia i otrzymała 3 mandaty. Zdobyli je Robert Biedroń, Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Śmiszek. Czy pomysły Lewicy mają w ogóle szansę na powodzenie? W wyborach widoczne jest wzmocnienie prawicy, tak więc może być trudno z wprowadzeniem w życie ich koncepcji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *