Działalność gospodarcza – jak starać się o kredyt hipoteczny?

0 100

Własna działalność gospodarcza to szansa na rozwój zawodowy i większe zarobki. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na założenie jednoosobowej firmy. Aktualnie szacuje się, że na polskim rynku działa ponad 3 miliony jednoosobowych działalności gospodarczych.

Jednak dogodne warunki samozatrudnienia nie pokrywają się z ułatwieniami, jakie ma osoby na etacie. Szczególnie widoczne jest to w przypadku starania się o kredyt hipoteczny. Samodzielni przedsiębiorący mogą mieć nie lada trudności z uzyskaniem środków finansowych na zakup mieszkania.

Adiasz/bigstockphoto.com

Najważniejszy warunek to długość prowadzenia działalności. Jeśli trwa to krócej niż rok, to bank niemal na pewno odrzuci wniosek o kredyt. Wiarygodność dla banku zyskują dopiero firmy z dłuższym stażem, najlepiej powyższej 2 lat. Analiza zdolności kredytowej prowadzona jest na podstawie miesięcznych zestawień. Wyżej oceniane przez bank są firmy, które księgowość prowadzą na bazie księgi przychodów i rozchodów. Niższą zdolność uzyskają działalności na ryczałcie czy korzystające z karty podatkowej. Ostateczny poziom dochodów firmy wyliczany jest po odliczeniu kosztów podatkowych i kosztów związanych z prowadzeniem działalności, dlatego wynik może okazać się sporo niższy niż zakłada właściciel firmy. Na zdolność kredytową wpływają też wszelkie zobowiązania zaciągnięte na firmę.

Kolejnym krokiem przy staraniu się o kredyt hipoteczny jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. W przypadku samozatrudnionych wymaga się więcej zaświadczeń z ZUS i US. Potrzebne są też zestawienia z księgi przychodów i rozchodów oraz deklaracje podatkowe za ostatni rok lub dwa. Niektóre banki mogą wymagać przedstawienia historii konta firmowego lub opinii z firm leasingowych. Proces składaniu wniosku jest długi i wymaga poświęcenia sporo czasu na wizyty w różnych urzędach i instytucjach. Jednak nawet pełna dokumentacja nie daje pewności co do przyznania kredytu na mieszkanie. Skrupulatność analityków bankowych podczas weryfikacji przedsiębiorców wymagają dużej dozy cierpliwości.

Decydujące może okazać się terminowe opłacanie podatków do Urzędu Skarbowego oraz składek ZUS. Ponadto banki sprawdzają, czy wybrane mieszkanie nie ma charakteru komercyjnego i nie będzie wykorzystywane do prowadzenia działalności. W przypadku branż podwyższonego ryzyka, takich jak np. komisy czy pośrednictwo pieniężne niezbędne do uzyskania kredytu może być wyższy wkład własny niż u innych przedsiębiorców. Niemniej, nawet gdy decyzja banku jest negatywna – właściciel jednoosobowej firmy może starać się o bardziej skomplikowaną formę finansowania kredytowego, m.in. kredyty inwestycyjne dla firm, które przyznaje się na podstawie biznes planu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *