Na polskim rynku nowych nieruchomości nadal najpopularniejszy jest tzw. stan deweloperski. Jednak pojawia się też sporo lokali wykończonych pod klucz. Cieszą się one popularnością zwłaszcza wśród osób inwestujących w mieszkania na wynajem. Podpowiadamy, dlaczego i kiedy warto się zainteresować tą możliwością.
Stan deweloperski nie jest jednoznacznie zdefiniowany, ale określa mieszkanie, które wymaga wykończenia. Mamy tu zwykle otynkowane ściany, wylewkę na podłodze, wstawione okna i drzwi zewnętrzne, doprowadzone instalacje – a całą resztę trzeba zapewnić we własnym zakresie.
Natomiast mieszkanie pod klucz jest gotowe do wprowadzenia się – podłogi są już położone, ściany pomalowane, w łazience zainstalowane wszystkie urządzenia sanitarne, a w kuchni zamontowana zabudowa. Zwykle w cenę wykończenia wlicza się także AGD. Potrzebne są tylko meble, tekstylia, naczynia, ewentualnie ozdoby – i można mieszkać.
JacobLund/bigstockphoto.com
Oczywiście kupno mieszkania z wykończeniem kosztuje odpowiednio więcej niż lokalu w stanie deweloperskim. Jednak może się okazać, że ten dodatkowy wydatek na starcie jest opłacalny.
Co przemawia za wyborem mieszkania pod klucz? Przede wszystkim stare powiedzenie, że czas to pieniądz. Jeśli chodzi o mieszkanie w stanie deweloperskim, trzeba przewidzieć sporo czasu na jego wykończenie – od zakupu do wprowadzenia się może minąć nawet kilka miesięcy. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla osób, które chciałyby takie mieszkanie komuś wynająć, gdyż nie mogą w tym czasie na nim zarabiać. Natomiast w przypadku mieszkania pod klucz, od momentu przekazania lokalu nie musimy już na nic czekać – co najwyżej na dostawę mebli. Ważna jest też oszczędność czasu wynikająca z braku konieczności samodzielnego pilnowania fachowców.
Niebagatelnym argumentem za mieszkaniem pod klucz jest również stały i wcześniej znany koszt wykończenia. Już na samym początku wybieramy standard – zwykle mamy do dyspozycji kilka pakietów cenowych wraz ze szczegółowymi informacjami, co obejmują. Dzięki temu koszt jest z góry określony i możemy uniknąć niespodzianek.
Poza tym samodzielne wykończenie mieszkania nie zawsze wychodzi taniej. Deweloperzy, zamawiający materiały budowlane i wykończeniowe w dużych ilościach, nieraz mogą liczyć na korzystne zniżki. Natomiast indywidualny zakup niewielkiej ilości materiałów na własny użytek bywa mniej opłacalny. Poza tym, w przypadku samodzielnego wyboru ekipy i rozłożenia prac w czasie, ostateczny koszt może się okazać trudny do przewidzenia. Jeśli wykonujemy niektóre czynności sami albo nie mamy pewności, czy ekipa remontowa jest doświadczona, narażamy się też na ryzyko różnych pomyłek i niedoróbek, które potem trzeba będzie poprawiać – a to wpłynie na przedłużenie prac i wzrost kosztów.
Dodaj komentarz