Rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny. Ceny mieszkań, póki co, cały czas idą w górę. Zaskakujące jest to, w jak szybkim tempie to wszystko się odbywa. O ciągłym wzroście cen lokali mówią wszyscy. Tymczasem okazuje się, że na rynku mieszkań na wynajem jest dużo spokojniej. Choć ceny również rosną to nie są to tak gwałtowne i spektakularne podwyżki. Pod koniec 2019 roku, w niektórych miejscach Polski, czynsze zaczęły nawet odrobinę spadać.
Najem mieszkań będzie tańszy?
Niekoniecznie. W tej chwili stawki czynszów cały czas rosną, jednak wolno – w porównaniu z tym, co dzieje się w sektorze kupna/sprzedaży mieszkań. Owszem, pod koniec 2019 roku dało się zaobserwować tymczasowe zahamowanie tego wzrostu, a w dwóch miasta ceny czynszów nawet odrobinę spadły (Gdańsk – spadek o 0,9%, Łódź – spadek o 0,6%). Nie jest to jednak powód, aby od razu mówić o tym, ze wynajem mieszkań będzie coraz tańszy.
ilixe48/bigstockphoto.com
Powolny wzrost cen czynszów
Średnie stawki czynszów rosły tak naprawdę cały rok. Z danych wynika, że pomimo spadku w IV kwartale 2019 roku, to jednak Gdańsk był miastem, w którym ceny najmu wrosły najbardziej, bo aż o około 7%. Na drugim miejscu należy wymienić Warszawę, gdzie za czynsz pod koniec 2019 roku przyszło mieszkańcom zapłacić więcej o 6%, niż w styczniu tego samego roku. W innych dużych metropoliach średnie stawki za czynsz również rosły i były to wzrosty w granicach 3-4%.
Wynajem w poprzednich latach
W porównaniu z poprzednimi latami, rok 2019 w Polsce był okresem mocnego wyhamowania, jeżeli chodzi o wzrost cen czynszów. Przecież zaledwie w 2018 roku można było zaobserwować wzrost cen najmu mieszkań w Łodzi aż o 11% . Podobnie wysoki wynik odnotował Gdańsk, bo stawki wzrosły wówczas o 9%. Nie można zapomnieć również o Katowicach i Warszawie, gdzie za wynajęcie lokalu pod koniec 2018 roku należało zapłacić, kolejno – o 7% i 6,5% – więcej niż w styczniu 2018.
Gdzie było najdrożej?
Zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o najwyższe stawki czynszów, była w 2019 roku Warszawa. Koszt wynajmu mieszkania w grudniu 2019 roku był naprawdę wysoki. Za jednopokojowe mieszkanie wynajmujący płacili średnio około 1490 złotych. Jest to wysoka cena, jak za niewielki lokal, nawet jak na stolicę. Większe mieszkania wcale nie były jednak tańsze. Za dwa pokoje, uśredniając, należało bowiem zapłacić 1904 złote, za trzy – 2338 złotych, cztery – 3364 złote.
Tani wynajem – gdzie?
Najmniejszy koszy wynajęcia mieszkania pod koniec 2019 roku był w Katowicach. Tam z kolei czynsz za kawalerkę wynosił średnio 911 złotych, za dwa pokoje – 1117 złotych, natomiast za cztery pokoje – 1607 złotych. Różnica między stolicą a Katowicami, jak widać gołym okiem, jest ogromna. Mieszkania trzy pokojowe najtańsze okazały się jednak w Łodzi, ponieważ za wynajem w grudniu 2019 roku, należało tam zapłacić jedynie 1368 złotych. I znów – porównując z trzyosobowym mieszkaniem w Warszawie, ta kwota wydaje się być naprawdę niewielka.
Ceny za wynajem mieszkania ciągle rosną, choć mówi się o tym niewiele. Aktualnie na rynku nieruchomości główną rolę gra wzrost cen zakupu nieruchomości, jednak warto pamiętać o tym, że nie jest to jedyny sektor, w którym ceny idą w górę.
Dodaj komentarz