Czynsze najmu drastycznie wzrosły

0 45

Ceny najmu polskich nieruchomości w ostatnim czasie poszły w górę z uwagi na zwiększony popyt generowany przez napływ uchodźców z Ukrainy oraz brak zdolności kredytowej większości Polaków, którzy nie są w stanie kupić własnego mieszkania. Według najnowszych szacunków łączna liczba lokali na wynajem od osób prywatnych oscyluje w granicach 1,2-1,4 mln, zaś w najmie instytucjonalnym funkcjonującym w niemal wszystkich krajach Europy Zachodniej to jedynie 8 tys. Z tego względu czynsze najmu są w Polsce kreowane przez indywidualnych właścicieli nieruchomości, którzy windują i dostosowują je do ogromnego zainteresowania.

Najem w Warszawie niemal tak drogi  jak w Brukseli i Pradze

Ceny najmu nieruchomości wzrosły w 26 krajach Unii Europejskiej. Z ostatniego raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield, która świadczy usługi na rzecz najemców nieruchomości komercyjnych, wynika, iż zestawiając sierpień z 2015 i 2022 roku jedynie w Grecji miał miejsce spadek cen na poziomie 7 proc. W sześciu badanych krajach UE odnotowano przeszło 40-procentowy wzrost cen. Co istotne, w tej grupie znalazła się Polska z wynikiem 45 proc., podczas gdy średnia unijna oscylowała przy 10 proc. Biorąc pod uwagę nominalne ceny najmu nieruchomości we wszystkich stolicach UE, Warszawa uplasowała się na szesnastej pozycji, zaraz za Pragą oraz Brukselą.

Największe polskie rynki nieruchomości, w tym np. aglomeracja katowicka, oferują obecnie ok. 8,5 tys. mieszkań w ramach projektu PRS, tj. Private Rented Sector, czyli rynku instytucjonalnego najmu lokali, których właścicielami są podmioty profesjonalnie prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie. Oprócz tego istnieje 545 jednostek w modelu colivingowym. Niestety liczby te stanowią mniej niż 0,06 proc. polskich zasobów mieszkaniowych, podczas gdy zapotrzebowanie na mieszkania ze stabilnego źródła, tj. wynajmu od instytucji jest ogromne, np. w PFR Nieruchomości na jedną nieruchomość jest 10 chętnych. Analiza Cushman & Wakefield zobrazowała także profil polskich najemców, z której wynika, że więcej niż połowa badanych to młodzi dorośli, czyli osoby do 34. roku życia. 10 proc. wynajmujących nie posiada pisemnej umowy najmu, zaś więcej niż 50 proc. ankietowanych wydaje na lokum do 2 tys. miesięcznie. Co warte odnotowania, 16 proc. respondentów nie znalazło mieszkania na wynajem ze względu na duży popyt na rynku mieszkaniowym.

Zagraniczne fundusze na polskim rynku nieruchomości

W ostatnim czasie zauważono wzmożone zainteresowanie ze strony zagranicznych funduszy kupnem nieruchomości, które następnie są wynajmowane. Media informowały o dużej transakcji przy ul. Bokserskiej znajdującej się na warszawskim Mokotowie, gdzie jeden z funduszy zakupił 400 mieszkań. Takie transakcje budzą spore kontrowersje, dlatego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dodatkowego podatku w przypadku hurtowego kupowania mieszkań. Choć na razie nie znamy szczegółów dotyczących nowej daniny, wiadomo, że prace w tym temacie są prowadzone w resorcie rozwoju i technologii.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *