Czym jest luka czynszowa?

0 12

Według danych, z problemem luki czynszowej mierzy się już nawet jedna trzecia gospodarstw domowych w Polsce. Otóż ich dochód jest zbyt niski, aby kupić lub wynająć mieszkanie na warunkach rynkowych, ale jednocześnie zbyt wysoki, aby uzyskać mieszkanie socjalne lub inną formę pomocy w najmie, lub nabyciu własnej nieruchomości.

Na czym polega zjawisko luki czynszowej?

Pojęcie to dotyczy sytuacji, gdy wysokość osiąganych dochodów jest zbyt niska na zakup nieruchomości, przy wsparciu kredytu hipotecznego, lub wynajęciu lokalu mieszkalnego po cenach rynkowych. Jednocześnie dochody są zbyt wysokie, aby móc zakwalifikować się na przydział mieszkania komunalnego.

Tym samym, osoby osiągające dochody zbliżone lub nieznacznie wyższe od dochodów minimalnych, określanych przez przepisy, są w niezwykle trudnej sytuacji, gdyż bez szans na realizację swoich potrzeb mieszkaniowych.

Jak pokazują badania, z problemem tym boryka się aż 35% gospodarstw domowych w naszym kraju. Osoby te mieszkają w lokalach nieadekwatnych do swoich potrzeb w zakresie metrażu oraz możliwości finansowych. Często w budynkach o niskich standardach, a w skrajnych przypadkach nawet w przeznaczonych do rozbiórki.

Choć statystycznie, luka najczęściej występuje w przypadku gospodarstw domowych prowadzonych przez samotnych rodziców, i rodzin wielodzietnych, to odnotowuje się ją także w modelu 2 plus 1, i choć znacznie rzadziej, ale również w przypadku dwuosobowych gospodarstw domowych składających się z samych osób dorosłych.

Powody powstania luki czynszowej

Główną przyczyną powstania luki czynszowej są duże ograniczenia finansowe przeciętnego Polaka. Wzrosty płacy minimalnej nie nadążają za inflacją i podwyżkami cen dóbr konsumpcyjnych oraz rachunków. Ceny nieruchomości stają się nieosiągalne dla przeciętnej osoby.

Ponieważ struktura gospodarstw domowych dotkniętych tym problemem jest bardzo zróżnicowana pod względem ekonomicznym i społecznym, trudno jest stworzyć skuteczne narzędzia do zwalczania tego zjawiska. Potrzebna jest gruntowna zmiana polityki mieszkaniowej.

Według ekspertów, działania rządu powinny być nakierowane na wspieranie potrzeb osób całkowicie wykluczonych z rynku kredytowego ze względu na brak zdolności kredytowej. Potrzebne są wszelkiego rodzaju alternatywy dla zakupu mieszkania na własność oraz programy realizowane w celu poprawy podaży nieruchomości. Dobrym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie potencjału budownictwa społecznego, dostępnego dla osób o niskich dochodach i będących w trudnej sytuacji życiowej. Tymczasem środki publiczne wciąż głównie przeznaczane są na pomoc w sfinansowaniu zakupu mieszkania na własność, co nie wpływa na poprawę sytuacji osób dotkniętych luką czynszową.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *