Czy właściciel mieszkania odpowiada za długi użytkownika?
— 23 grudnia 2016
3259
Właściciel mieszkania ma prawo dowolnie nim dysponować, w tym oddać do użytkowania innej osobie. Użytkowanie może mieć różne podstawy i odbywać się, np. na podstawie umowy darowizny i ustanowionej w niej służebności mieszkania lub umowy najmu.
W pierwszym przypadku dana osoba otrzymała mieszkanie w prezencie, jednak poprzedni właściciel zastrzegł w umowie darowizny, że będzie to mieszkanie zajmował do śmierci. Staje się on wtedy użytkownikiem, a nowym właścicielem zostaje obdarowany. Służebność mieszkania jest ważna, o ile zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. W takim wypadku to na osobie uprawnionej spoczywają obowiązki wynikające z utrzymania mieszkania, w tym uiszczanie bieżących opłat, drobne remonty wynikające z normalnego użycia. Właściciel nieruchomości nie jest w tym przypadku odpowiedzialny za długi użytkownika.
fot. sqback/bigstockphoto.com
Innym rodzajem użytkowania jest najem. W tej sytuacji najemca ma takie same obowiązki jak osoba, względem której ustanowiono służebność. Właściciel mieszkania nie jest więc odpowiedzialny za długi powstałe w związku z używaniem mieszkania przez najemcę. Ważne przy tym, że wyegzekwowanie tej odpowiedzialności od użytkownika będzie o wiele łatwiejsze (i szybsze) jeśli umowa najmu zostanie sporządzona na piśmie. Warto o tym pamiętać decydując się na jej zawarcie, ponieważ umowy na okres krótszy niż rok można zawierać również ustnie.
Jednakże zgodnie z obowiązującymi przepisami spółdzielnia mieszkaniowa może zwrócić się do właściciela mieszkania, aby uregulował zaległości z tytułu czynszu. Wtedy najkorzystniej z jego perspektywy jest te długi opłacić, ponieważ jeśli tego nie zrobi może nawet dojść do licytacji nieruchomości, aby wyegzekwować zaległe roszczenia. W takiej sytuacji ma on prawo dochodzić zapłaconej kwoty od użytkownika mieszkania; może to zrobić na drodze sądowej jeśli polubowne uzgodnienia nie przyniosą skutku. Należy przy tym pamiętać, że za opłaty związane z użytkowaniem mieszkania nie odpowiadają wyłącznie najemcy, czyli osoby, z którymi wynajmujący zawarł umowę, ale wszystkie zamieszkujące z nimi osoby pełnoletnie.
Problem ten nie występuje, jeśli w mieszkaniu powstały zaległości z tytułu doprowadzania mediów, a umowy z dostawcami zawarł sam najemca bądź inny użytkownik. W takim wypadku zapłaty należności można domagać się wyłącznie od lokatora i z jego majątku, nie ma więc ryzyka, że mieszkanie stanie się przedmiotem egzekucji.
Dodaj komentarz