Czy wynajmowanie mieszkania jest dochodową inwestycją? Czy opłaca się wynajmować mieszkanie komuś? Wreszcie, czy inwestowanie w mieszkanie na wynajem to dobry biznes, czy może kłopot? Jeśli chodzi o lokowanie kapitału, zazwyczaj towarzyszy nam lęk związany z jego rentownością. Jednak jak pokazują badania, coraz więcej osób uważa inwestowanie w nieruchomości za bezpieczne, a nawet przynoszące dodatkowe zyski.
Jedną z opcji, związaną z nabyciem nieruchomości jest kupno mieszkania z myślą o jego przyszłym wynajmowaniu. Decydując się na taki krok, musimy przede wszystkim mieć na uwadze jego lokalizację (najlepiej w centrum lub w miejscu dobrze skomunikowanym), docelową grupę najemców (np. studenci, młode małżeństwa, firmy) oraz konieczność wypracowania systemu zarządzania lokalem. Równie istotna pozostaje kwestia finansowania zakupu: środki własne czy kredyt hipoteczny.
Na pierwszy rzut oka, powyższe kwestie mogą okazać się dosyć kłopotliwe, dla niektórych nawet nie do przeskoczenia. Należy pamiętać jednak o tym, że każda inwestycja wymaga określonego nakładu czasu i pieniędzy. Dobrze zaplanowana inwestycja może przynieść nam wiele wymiernych, długofalowych korzyści, takich jak:
- stabilna lokata kapitału własnego (oszczędności),
- zapewnienie funduszy na spłatę kredytu hipotecznego (w przypadku kupna mieszkania na kredyt),
- zapewnienie dodatkowego dochodu,
- budowanie tzw. wolności finansowej (docelowe zapewnienie większych niż wydatki wpływów do naszego budżetu),
- zabezpieczenie „dodatkowej” emerytury,
- zabezpieczenie sobie (i najbliższym) lokalu mieszkalnego,
- zwiększenie wartości zakupionego mieszkania (zwiększenie naszego majątku),
- zyski pochodzące z ewentualnej odsprzedaży nieruchomości.
Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść kupna mieszkania na wynajem może być fakt, że inwestując w zakup nieruchomości mamy relatywnie większy wpływ na zminimalizowanie ryzyka niż na przykład inwestując na giełdzie, a przy odpowiedniej organizacji samego wynajmu nakład czasu, który musimy na niego poświęcić będzie mniejszy niż uzyskiwany z jego tytułu zysk.
Oczywiście, decydując się na taki krok, musimy być świadomi, że jest to inwestycja długoterminowa, generująca zyski w bliższej lub dalszej, ale jednak przyszłości. Odrębną kwestię stanowią koszty, jakie musimy ponieść z tytułu wynajmowania nieruchomości obcym ludziom – związane są one między innymi z adaptacją mieszkania, wynajęciem pośrednika (jeśli na takiego się decydujemy) i pokryciem ewentualnych szkód spowodowanych przez lokatorów. Standard, w jakim urządzimy mieszkanie zależy wyłącznie od nas samych – przeprowadzając remont mieszkania, czy wyposażając je w konkretne sprzęty, warto zastanowić się do jakiej grupy najemców będziemy kierować naszą ofertę i za ile zamierzamy wynajmować lokal. Problem kosztów związanych z naprawą szkód powstałych z winy wynajmujących, możemy uregulować umową najmu.
Kupno mieszkania na wynajem wymaga namysłu i przeprowadzenia rzetelnej kalkulacji naszej zdolności finansowej. Jak każda inwestycja, niesie za sobą pewne ryzyko i określone koszty. Realia rynku pokazują jednak, że przy właściwym systemie zarządzania nieruchomością można zniwelować je do minimum. W kontekście długoterminowego lokowania kapitału, inwestowanie w mieszkanie na wynajem może się opłacić i stanowić zabezpieczenie naszej przyszłości.
Dodaj komentarz