Czy inwestowanie w najem stanie się ryzykowne?
— 9 stycznia 2020
332
Nieruchomości od zawsze uważane były za jedno z najbardziej pewnych źródeł ulokowania swoich oszczędności. Jednak ogólnoświatowy kryzys z roku 2008 uświadomił wielu osobom, iż nawet rynek nieruchomości nie jest odporny na kryzys gospodarczy. Obecnie eksperci również ostrzegają, iż należy być ostrożnym i coraz częściej mówi się o spowolnieniu oraz recesji na rynku nieruchomości.
W jaki sposób kryzys gospodarczy może wpłynąć na rynek nieruchomości?
Według definicji rozwój oraz kryzys gospodarczy mogą zaistnieć w następujących po sobie fazach. Z wieloletnich obserwacji wynika, że kryzysy gospodarcze występują w cyklach i pojawiają się zazwyczaj co około 8 – 10 lat. Od 2001 roku wystąpiły dwa kryzysy w około 8-letnich odstępach, lecz aktualnie od ostatniego wielkiego kryzysu finansowego minęło ponad 10 lat. Nie oznacza to jednak, iż taki kryzys wcale nie nadejdzie. To jedynie kwestia czasu, kiedy kryzys znów da się we znaki gospodarce.
Flynt/bigstockphoto.com
Głównym zagrożeniem, którego widmo wisi nad rynkiem nieruchomości, jest właśnie kryzys gospodarczy. Od 2013 roku ceny nieruchomości nieprzerwanie rosną. W porównaniu z 2013 rokiem ceny nieruchomości w Polsce wzrosły o ok. 30 proc. Teoretycznie jest to uzasadnione, ponieważ dzięki dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce rosły również wynagrodzenia, co z kolei przełożyło się na wzrost cen nieruchomości. Jednak wraz z nastaniem kryzysu gospodarczego liczba osób tracących pracę gwałtownie wzrasta, co pociąga za sobą niższe dochody. To z kolei doprowadza do znacznego spadku liczby osób kupujących i sprzedających mieszkania, a co za tym idzie powoduje recesję na rynku nieruchomości.
Czy rynek nieruchomości to tylko mieszkania?
Na szczęście rynek nieruchomości to nie tylko mieszkania oraz domy jednorodzinne. Poza tym nieruchomości są nabywane nie tylko w celu szybkiego ich wykorzystania jako lokal do życia. Ok. 42 proc. klientów na rynku nieruchomości kupuje mieszkania z myślą o ich wynajmie. Coraz częściej również można zaobserwować tendencję inwestowania w nieruchomości handlowe np. galerie handlowe, obiekty kultury, powierzchnie biurowe, itp. Są to znacznie bardziej bezpieczne metody na ulokowanie swoich oszczędności, a co za tym idzie więcej osób decyduje się na tę formę inwestycji podczas niepewnej sytuacji na rynku nieruchomości.
Głównym celem inwestowania w nieruchomości komercyjne jest zarabianie pieniędzy, toteż coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj inwestycji. Coraz bardziej popularne staje się również kupno powierzchni biurowych z myślą o ich dalszym wynajmie dla innych podmiotów. Dodatkowo coraz więcej inwestorów zagranicznych decyduje się na inwestowanie w nieruchomości w Polsce ze względu na niższe ceny w porównaniu do cen w Europie Zachodniej. Pomimo tego, że recesja oraz kryzys gospodarczy dotykają wszystkich branż, wcześniejsze spekulacje oraz negatywne odczucia są zbędne. Rynek nieruchomości wciąż pozostaje jedną z najbardziej bezpiecznych form ulokowania swoich oszczędności oraz pomnażania kapitału.
Dodaj komentarz