Fundusz Mieszkań na Wynajem jest rządową odpowiedzią na zapotrzebowanie osób nieposiadających zdolności kredytowej, na wynajmowanie mieszkań w przyzwoitych cenach. Z drugiej strony rozwiązanie takie jest uzasadnione także w czasie zwiększonej mobilności młodych ludzi, którzy nie chcą osiadać na stałe w konkretnym miejscu, i z tego powodu nie decydują się na zakup własnego mieszkania, chociaż mogliby sobie na to pozwolić. Rząd podpisuje więc umowy z deweloperami, na podstawie których wybudują oni nieruchomości, które następnie będą wynajmowane na korzystniejszych od rynkowych warunkach.
Pierwsze inwestycje powstaną w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie, a w Poznaniu mieszkania zostały już oddane do użytku i czekają na najemców. Z oferty może skorzystać każdy, kto udokumentuje zdolność opłacania czynszu. Według planu nieruchomości mają być zróżnicowane pod kątem lokalizacji i standardu wykończenia, a te czynniki będą z kolei definiować ostateczną cenę wynajmu. Nie wiadomo jednak w jakiej kolejności poszczególne etapy inwestycji będą realizowane.
Wynajęcie mieszkania od instytucji państwowej, jaką jest Fundusz, ma gwarantować bezpieczeństwo transakcji oraz stabilność trwania umowy, a także przewidywalność decyzji właściciela mieszkania. Celem Funduszu jest więc również wdrażanie nowych standardów i urozmaicenie rynku nieruchomości. Ponadto inwestycja ma kształtować w Polakach inną niż dotychczas mentalność, ponieważ w zdecydowanej większości uważają oni, że stabilność życiową można osiągnąć jedynie poprzez zakup własnego M, co często dzieje się kosztem wielu wyrzeczeń i stresu. Jednak w wielu krajach zachodnich praktyka wynajmowania mieszkań na całe lata jest bardzo powszechna, ale w krajach tych podobne fundusze istnieją już od jakiegoś czasu. Korzystanie z ich ofert pozwala jednocześnie, przy właściwym gospodarowaniu swoimi dochodami, na zaoszczędzenie kapitału na późniejszy zakup nieruchomości za gotówkę lub kredytowany w dużo mniejszym zakresie, co ostatecznie przekłada się na niższe koszty nabycia nieruchomości, aniżeli w przypadku pełnego kredytowania.
Na razie mieszkania dostępne są jedynie w Poznaniu, jednak już niebawem do użytku mają zostać oddane nieruchomości w innych miastach. Na tym etapie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy oferta MNW będzie dużą konkurencją dla właścicieli mieszkań na wynajem. Zależeć to będzie od cen oferowanych przez deweloperów, a te na razie nie są jeszcze znane, wiadomo jedynie, że im dłuższy okres najmu, tym będą one korzystniejsze. Aby najemcy rzucili się na nowe nieruchomości musiałyby być one relatywnie tańsze w porównaniu do cen mieszkań będących już w rynkowym obrocie, chociaż na ich korzyść przemawiać może chęć najemców do zajęcia zupełnie nowego, dopiero oddanego do użytku lokalu. Wtedy cena utrzymana na średnim poziomie rynkowym może być odebrana jako odpowiednia, jednak nie ma co nastawiać się na wielkie migracje z mieszkań wynajmowanych od właścicieli prywatnych. Zainteresowanie programem zależeć będzie oczywiście także od lokalizacji nieruchomości, a te także nie zostały jeszcze w każdym mieście przedstawione.
Dodaj komentarz