Budynek mieszkalny potrzebuje określonej ilości ciepła, aby w sezonie grzewczym zapewnić mieszkańcom odpowiednią temperaturę i komfort cieplny. Wiele czynników wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Koszty ogrzewania domu mają ścisły związek z tym, czy dom jest energooszczędny, jak zbudowana jest izolacja cieplna, wentylacja a także czy okna i drzwi są szczelne. Warto wiedzieć, jak te elementy składają się na rachunek za ciepło w mieszkaniu.
Bardzo ważny jest standard energetyczny domu. Im mniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło, tym koszt ogrzewania niższy. Na to czy dom jest energooszczędny duży wpływ ma to, w jakim kształcie jest wybudowany. Bryła domu powinna być prosta, a ściany i dach powinny mieć jak najmniej załamań. Największe przeszklenia powinny znaleźć się od strony południowej. Zapewnia to więcej światła i zmniejsza zapotrzebowanie na energię.
ssuaphoto/bigstockphoto.com
Ważne jest to, z jakich materiałów budynek został zbudowany oraz czy jest wystarczająco ocieplony z zewnątrz. W słabo ocieplonym domu koszty ogrzewania będą bardzo wysokie.
Należy zadbać także o to, by straty energii w domu były jak najmniejsze. Pomogą w tym szczelne okna i drzwi. Na szczelność stolarki okiennej mają wpływ szyby, profile okienne, uszczelki i okucia. To one w szczególności decydują o tym, jakie parametry termiczne mają okna. Im mniejszy jest współczynnik przenikania ciepła, tym większa jest izolacyjność termiczna okna. Ważne też są dobrze zamontowane parapety.
Nie bez znaczenia są także szczelne drzwi wejściowe. Nie powinny one przepuszczać chłodnego powietrza z zewnątrz. Ważne, z jakiego materiału są wykonane, jaki mają kształt i jak zamontowane są uszczelki.
Jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na koszty ogrzewania jest odpowiednia izolacja ścian i dachu, stropów oraz podłóg na gruncie. Dobrze wykonany i prawidłowo zaizolowany dach musi zabezpieczać dom przed wilgocią z zewnątrz i zapewnić, że nie będzie strat ciepła. Musi być wykonany solidnie i z dobrych materiałów. Podobnie jest ze ścianami i podłogami.
Jeśli dom jest już zbudowany i nie mamy możliwości zmienić jego kształtu czy wymienić okien, można w prosty sposób wpłynąć na to, by koszty ogrzewania stały się mniejsze – przede wszystkim obniżając temperaturę. Warto na początek obniżyć ją w pomieszczeniach o 1 stopień. Na czas nieobecności domowników należy zmniejszyć temperaturę w domu do ok. 16 stopni. Zwracajmy uwagę na szczelność drzwi i okien, w razie potrzeby można zastosować uszczelki antyprzeciągowe lub ocieplacze na parapety, okna, czy drzwi. Należy także sprawdzać, czy kaloryfery nie są zapowietrzone. Trzeba także pamiętać o tym, by nie były zakryte. W ciągu dnia, gdy na dworze jest ładna pogoda i świeci słońce, warto zostawiać odsłonięte okna, by słońce docierało do pomieszczeń, dzięki czemu nagrzewają się one szybciej.
Dodaj komentarz