Co się zmieni w najmie od 2021 roku?
— 17 grudnia 2020
1164
Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy podatkowe odnoszące się do najmu nieruchomości. Zmiany dotyczą przede wszystkim firm, które zajmują się stałym wynajmowaniem mieszkań. Nowelizacja ustawy skupiona jest na zryczałtowanym podatku. Teraz również przedsiębiorcy będą mogli stosować tę formę do rozliczania swojej firmy. Do tej pory ta opcja zarezerwowana była tylko dla prywatnych najemców. Z nowych przepisów zadowoleni się zarówno przedsiębiorcy, jak i sądy administracyjne, które borykały się z licznymi procesami odnośnie do różnego traktowania firm i prywatnych najemców.
Zmiany w prawie z pewnością ucieszą właścicieli firm zajmujących się wynajmowaniem nieruchomości. Od nowego roku będą mogli skorzystać z dogodnej formy opodatkowania najmu, która niemal zawsze jest korzystniejsza, bo opodatkowanie na zasadach skali podatkowej lub podatkiem liniowym jest droższe. Natomiast ryczałt od przychodów ewidencjonowanych traktowany jest jako preferencyjna forma opodatkowania. W 2021 roku przedsiębiorca na ryczałcie zapłaci podatek od najmu w wysokości: 8,5% – w przypadku przychodów do 100 000 zł bądź 12,5% – jeśli przychody z najmu przekraczają 100 000 zł.
Nowelizacja przepisów oceniana jest bardzo pozytywnie ze względu na liczne spory w poprzednich latach, wynikające z gorszych warunków dla firm. Ponadto często zdarzały się problemy interpretacyjne, aby ustalić, w jakiej sytuacji można zajmować się prywatnie wynajmowaniem mieszkań, a kiedy pojawiają się znamiona prowadzenia działalności gospodarczej. Teraz każdy ma możliwości korzystania z preferencyjnego opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, co zlikwiduje problem. Można się spodziewać, że większość firm, które do tej pory nie mogły skorzystać z ryczałtu, w 2021 roku przejdą na nową formę.
Warto zaznaczyć, że sektor najmu w wyniku pandemii znajduje się w poważnym kryzysie. Ograniczony do minimum ruch turystyczny oznacza poważne straty i długi czas odbudowy poziomu sprzed roku. Dlatego skorzystanie z ryczałtu dla wielu firm będzie możliwością przetrwania tego trudno czasu w branży noclegowej.
1 Komentarz
a co z wynajmem lokali handlowych