Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na zarejestrowanie firmy pod adresem, pod którym zamieszkują. Jeśli nie posiadają mieszkania własnościowego, jako adres podają mieszkanie wynajmowane. Jednak mimo że założenie firmy w nie swoim mieszkaniu teoretycznie nie jest takie proste, to w praktyce, najczęściej przez niedokładność urzędników, zdarzają się takie przypadki.
Przede wszystkim jednak dla zarejestrowania firmy niezbędne jest wskazanie tytułu prawnego do lokalu. Takim tytułem jest również umowa najmu. Jeśli w umowie wyraźnie wskazano, że dany lokal ma przeznaczenie mieszkalne, to do prowadzenia w nim działalności gospodarczej niezbędne jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości. Co jednak jeśli w trakcie rejestracji, w biurokratycznym chaosie ten element nie zostanie zauważony, a najemca założy firmę pod adresem wynajmowanego mieszkania?
Dla wynajmującego rodzi to przede wszystkim szereg niedogodności. Na szczęście to nie jego nazwisko figuruje w dokumentach rejestracyjnych, nie z nim zostały podpisane ewentualne umowy na sprzęt biurowy czy inne wyposażenie biura i usługi, więc nie będzie on ponosił z tego tytułu żadnych ciężarów finansowych.
Jednak przede wszystkim może narazić się na niemiłe konsekwencje, w przypadku gdy prowadzona przez najemcę działalność jest uciążliwa dla sąsiadów. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami w mieszkaniu może być prowadzona działalność gospodarcza, o ile w żaden sposób nie oddziałuje to na pozostałych mieszkańców budynku, np. poprzez hałas maszyn czy dużą ilość klientów stale kręcących się przy mieszkaniu. Pozostali mieszkańcy bądź spółdzielnia, czy wspólnota mieszkaniowa, w takiej sytuacji swoje pretensje skierują w pierwszej kolejności do właściciela mieszkania.
Ponadto na wskazany przez najemcę adres, nawet po ustaniu stosunku najmu – jeśli nie zgłosi on zmiany adresu firmy – będzie przychodziła korespondencja. Właściciel mieszkania nie ma obowiązku przekazywać jej byłemu najemcy, a zdarza się, że zwyczajnie nie zna jego obecnego adresu. Mimo iż wszelkie faktury i wezwania do zapłaty nie obciążają wynajmującego i żadna firma nie będzie mogła od niego żądać zapłaty, gdyż to najemca jest stroną zawartych z nimi umów, to duża ilość takiej korespondencji może być zwyczajnie uciążliwa.
Może się zdarzyć, że pod wskazanym przez nieuczciwego najemcę adresem zaczną pojawiać się osoby, żądające zapłaty należnych świadczeń, czy to pracownicy firm współpracujących, firmy windykacyjne czy komornicy. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez wyjaśniania sytuacji, a jeśli właściciel mieszkania chce wynająć je kolejnym lokatorom, z pewnością takie incydenty nie będą działały na jego korzyść i mogą nowych najemców zniechęcić do dalszego najmu.
Aby pozbyć się tych nieprzyjemności wynajmujący mieszkanie powinien wystosować pismo do Ministerstwa Gospodarki, skierowane do departamentu handlu i usług wyjaśniające okoliczności sprawy. Ministerstwo wystąpi do przedsiębiorcy z żądaniem złożenia wyjaśnień. Jeśli przedsiębiorca się do tego wezwania nie ustosunkuje, lub jego wyjaśnienia będą niewystarczające, zostanie on wykreślony z rejestru przedsiębiorców.
3 komentarze
Wynajmowałam mieszkanie od dnia 29 maja 2014 do dnia 19 maja 2015r. na podstawie umowy najmu. Umowa określała wynajem wyłącznie na cel mieszkaniowy.Zmiana sposobu przeznaczenia lokalu wymagała uprzedniej pisemnej zgody Wynajmującego. Jednak bez mojej wiedzy najemca dnia 31 października 2014r. zarejestrował i rozpoczął w wynajmowanym mieszkaniu działalność gospodarczą podając jego adres jako główne miejsce wykonywania działalności oraz adres do korespondencji. Ostatnia zmiana w CEIIODG została wprowadzona przez najemcę dnia 30 lipca 2015r, tj. 2,5 miesiąca po zakończeniu okresu obowiązywania umowy. Status ostatniego wpisu – aktywny. Cały ten proceder odbył się bez mojej wiedzy i pisemnej zgody.Przypadek zrządził , że w dniu dzisiejszym dowiedziałam się, iż pod moim adresem figuruje aktywnie działająca firma. Proszę o informację, jakie powinnam podjąć działania, do jakich instytucji zgłosić fakt nielegalnej rejestracji oraz fakt, aktywnej działalności do chwili obecnej. Aktualnego adresu zamieszkania( wynajmu) byłego najemcy nie znam.Posiadam natomiast adres stałego zamieszkania przed zawarciem umowy najmu. Zastanawiające jest to, iż pracownik Urzędu Miasta bezmyślnie rejestruje firmę najemcy w wynajmowanym mieszkaniu mając do wglądu( jak się domyślam) umowę najmu w której jest wyraźny zapis o zakazie użytkowania mieszkania w sposób sprzeczny z umową lub niezgodny z jego przeznaczeniem ( zapis figuruje w trzech paragrafach). Za poradę z góry bardzo dziękuję.
Powinnas zglosic to do KRSu ktory wezwie z urzedu goscia do uaktualnienia adresu a jak tego nie zrobi to sad z urzedu wykresli z rejestracji pod tym adresem firme (zrobi pare wezwan i wywali ich spod twojego adresu). Co gorsza to prawnik ktory zajmuje sie spolka nie ma obowiazku weryfikacji czy dany delikwent ma prawo do adresu czy nie – po prostu na gebe to robi a jak sie takiego lamusa prawniczego zapytasz to zacznie szczekac ze on nic nie musi i zawsze wpisze taki adres jaki poda mu oszust.
poproszę o info, jak wzrośnie podatek, gdy jednak pozwolę Najemcy zarejestrować działalność w lokalu i wydzielić na to np. 2,5 mkw. ..a może lepiej pozwolić tylko zarejestrować?!