Ceny mieszkań w Polsce to rosną, to spadają. Jakie wpływają na to czynniki i co czeka na nas w 2010 roku? Z badań przeprowadzonych w 2009 roku wynika, iż sytuacja na rynku nieruchomości zaczęła się stabilizować. Jednak jak zakładają deweloperzy oraz banki, sytuacja w 2010 roku ma się zmienić, niestety na gorsze dla kupców. Sprzedaż mieszkań planowana jest na tym samym poziomie.
Kredyty hipoteczne mają wzrosnąć o 20 procent, co niesie za sobą wzrost nieruchomości. II połowa roku ma być decydująca. Chcąc kupić bądź wynająć mieszkanie trzeba będzie postarać się o spory kredyt. Ci, którzy nie upatrzyli sobie mieszkania do tej pory, bądź nie planują tego w najbliższym czasie, mogą mieć spore problemy z kupnem. Oferta nowych mieszkań na rynku ma się stanowczo zmniejszyć.
Czym jest to spowodowane? Jak wykazują analizy, ceny rosną a budowa mieszkań maleje. Zależność ta związana jest ze zmniejszeniem ilości pozwoleń na budowę, kryzysem oraz chęcią dorównania Polski do potrzeb i wartości Unii Europejskiej.
Braki mieszkań zmniejszą się, niestety nie może dojść do sytuacji, w której tych mieszkań zabraknie. Jak wskazują analitycy, brak mieszkań będzie dotyczył tylko lokali poniżej 50 m2. Banki, które do tej pory udzielały kredytów, w roku 2010 mają zamiar zacząć na nich zarabiać. Wzrosty ceny mieszkań mają się zwiększyć od 5-30 procent, w zależności od regionu.
Sopot i Zakopane zaliczają się do miast o najdroższym rynku mieszkaniowym, najtaniej jest natomiast w Żarach. Średnia cena za m2 wynosi 4 020 złotych. Ceny nieruchomości kierowane są lokalizacją danej miejscowości, tak jak w tym przypadku miejsca wypoczynkowe, kurorty, góry/ morze. Na czele najdroższych powiatów w Polsce znajdują się powiaty piaseczyński i pruszkowski. Im bliżej większego miasta, tym drożej.
Tym, którzy nie zdecydowali się jeszcze na kupno mieszkania, a mają takie plany mogę jedynie powiedzieć, iż powyższe wyniki to jedynie założenia. To jak będzie naprawdę, dowiemy się na przełomie lipca/ sierpnia. Jednak jak widać do tej pory, ceny nieruchomości nie mają zamiaru spaść.
1 Komentarz
“Sopot i Zakopane zaliczają się do miast o najdroższym rynku mieszkaniowym, najtaniej jest natomiast w Żarach. Średnia cena za m2 wynosi 4 020 złotych.” – średnia cena w Żarach? Czy średnia cena w Zakopanem? Coś nie tak napisane.